20. října mají svátek stromy! Znáte vůbec historii Dne stromů? Nápad slavit Den stromů vznikl v polovině 19. století ve Spojených státech, konkrétně v Nebrasce, odkud se rozšířil i na další kontinenty. Roku 1951 doporučilo FAO (Food and Agriculture Organisation) Spojených národů všem svým členským státům slavit světový svátek stromu. Nyní se slaví tento den ve více než 40 zemích světa.

V ČR se tento den poprvé slavil v roce 1906, pak ale válka a komunistický režim tuto tradici přerušily. S nápadem na obnovu této tradice v ČR přišli v roce 2000 bývalý ředitel Botanické zahrady Univerzity Karlovy a známý popularizátor vědy Václav Větvička, zpěvačka Hana Hegerová a výtvarník (práce se dřevem) Martin Patřičný. Datum oslavy svátku stromů bylo stanoveno na 20. října, protože v mnoha lokalitách ČR jde o vhodný termín pro sázení stromů. Termín není celosvětově jednotný. Každá země stanovila své datum v době, kdy jsou nejlepší klimatické podmínky pro sázení stromů.

Kategorie: živá příroda, les

Věděli jste, že…

  • Největší plochy lesů se rozkládají v tropech, kde roste 43 % stromů. Pokud by vás zajímalo, jak jsme na tom v České republice – podle výsledků poslední národní inventarizace lesů roste u nás asi 60 miliard stromů.
  • Lesnatost ČR podle NIL2 (národní inventarizace lesů ČR) dosahuje 36,8 %, celková plocha lesa je 2,9 mil. ha – to je 4,2 mil. fotbalových hřišť, 708 700 Václavských náměstí, nebo téměř rozloha státu Belgie (3,0529 mil. ha).
  • Nejvyšší lesnatost má kraj Karlovarský a Liberecký, nejméně Praha a kraj Jihomoravský.
  • Na území Pardubického kraje se nachází cca 11 tis. hektarů lesů.
  • Lesy ČR letos plánují zalesnit 550 hektarů a vysadit bezmála 2,9 milionů sazenic na území Pardubického kraje. Do 30.6. se jim povedlo vysadit 1,6 milionu sazenic. S přirozenou obnovou lesa je počítáno na 170 hektarech.

Autor: Ekoosvěta