Každý měsíc se na našem na webu Zeleného domu Chrudim, z.s. a také na FB: https://www.facebook.com/zelenydumchrudim objeví výzva pro širokou veřejnost na různá témata a aktivity, upřesněné níže. Tyto výzvy Vám mohou být inspirací pro aktivity v letošním roce „2021“. Mohou Vás jednak zabavit, ale také se díky nim budete dívat na svět třeba kapku jinak. Zkuste se porozhlédnout kolem sebe a zachytit fotoaparátem zajímavý moment. Namalovat například co Vás zrovna napadne a nebo také napsat, co se Vám a nebo kolem Vás v souvislosti s touto výzvou přihodilo či odehrálo. Některé výzvy budou akčnější, třeba formou zapojení se do zvelebení svého okolí.

Opylovači jsou nejen včely, kterých je až 200 druhů, ale také čmeláci, brouci, motýli, můry, překvapivě ale i dvoukřídlí jako jsou mouchy a pestřenky.
V současné době to hmyz nemá lehké. Za posledních 30 let jej ubylo o 75 %. Z rozlehlých lánů zmizely meze s pestrou skladbou bylin, navíc se zmenšil podíl hospodářských zvířat nejen v družstvech, ale i těch chovaných u rodinných domů. Ani krátce střižené trávníky ve městech dnes potravu nenabízí. Další opylovači hynou v důsledku chemických postřiků.
Pomocnou ruku ale může podat každý. Majitelé zahrad a zahrádek nemusí vždy používat chemii, ale najít biologické alternativy. Mohou vyčlenit kousek anglického trávníku nebo záhonu pro malou loučku a tu nechat zarůst. Postačí pampeliška, hluchavka, dále třeba heřmánek a jiné bylinky, které je možné využít na dobrý čaj. Tůje a okrasné dřeviny, které jsou často jen doplňkem nektaru a pylu, lze nahradit ovocným stromem či keřem, bohatým a vítaným zdrojem obojího. Umístění hmyzího hotelu v zahradě může poskytnout útočiště samotářským včelám. Rákosové rohože na plotě, ploché kameny a zídky např. z opuky nebo břidlice, hromádka dřeva, písku a hlíny, poslouží jako úkryt nebo zimoviště. I na maličkém balkónu se dá však udělat mnoho hmyzí parády. Takový truhlík se směsí kvetoucích rostlin je doslova hmyzí restaurací. I před panelovými a jinými bytovými domy se dají zakládat předzahrádky, na jejichž péči se mohou podílet všichni, včetně dětí. Kromě toho bude kolem také více drobných pěvců, kterých velmi ubylo i právě v důsledku nedostatku hmyzu, kterým krmí své mladé v hnízdě, ukrytém v různých keřích a živých plotech.

A nakonec: Každé 3 sousto, které sníte, je práce opylovačů a 80 % potravin, které jíte, vám vyrobili opylovatelé.

Zkuste se porozhlédnout kolem sebe a zachytit fotoaparátem zajímavý moment. Namalovat například co Vás zrovna napadne anebo také napsat, co se Vám anebo kolem Vás v souvislosti s touto výzvou přihodilo či odehrálo. Výzvu můžete posílat vždy do 22. dne dalšího měsíce na email: Zelenydumchrudim@email.cz, poštou na adresu: Zelený dům Chrudim, z. s. Víta Nejedlého 584, 53701 Chrudim nebo je vložit na fb stránku https://www.facebook.com/zelenydumchrudim do odpovědi k výzvě.

Výzva byla podpořena městem Chrudim a Pardubickým krajem. Děkujeme.