Běh nám přináší radost, je návykový a někteří si nedokáží představit, že by s ním kdy mohli přestat. Především nyní, kdy jsme většinu času zavření v online prostředí, je běh do přírody skvělou chvílí na krátký digitální detox. A co víc? Už jste slyšeli o ploggingu? Jedná se o ECO trend…

O ploggingu toho bylo už hodně napsáno, vložte plogging do vyhledávače Googlu a najdete tisíce článků v různých světových jazycích. Pro ty z Vás, kdo ještě nevědí, co je to plogiing, stručně řečeno se jedná o běh, při kterém sbíráte odpadky, které cestou „potkáte“. Stačí Vám pytel, rukavice, dobré oblečení a běžecká obuv. Celý tento ECO trend začal ve Švédsku v roce 2016 a už v roce 2018 se rozšířil do dalších zemí včetně České republiky.

O akci Ukliďme Česko! jsme již psali, přinesli jsme Vám také rozhovor s Radkem Janouškem, organizátorem úklidů. Nyní bychom Vás chtěli informovat i o spojení Ukliďme Česko! s ploggingem. Zapojit se můžete i Vy sami, se svojí rodinou či se svojí třídou. Můžete mezi sebou soutěžit, kdo uběhne více kilometrů a posbírá více odpadků, kdo dá nejlepší fotografii na sociální sítě apod.

Můžete udělat něco pro své zdraví i pro přírodu kolem Vás a zároveň motivovat i starší děti a jejich rodiny ve Vašem okolí.

Společně s Běhej lesy a Rozběháme Česko se můžete 27. 3. zúčastnit ploggingu v rámci Ukliďme Česko. U nás v Pardubickém kraji je zatím registrováno pouze jedno místo, a to v Ústí nad Orlicí. Vzhledem k nepříznivé situaci ohledně vývoje pandemie, letos poběží každý sám za sebe. V okrese Ústí nad Orlicí organizuje plogging Lucka Luňáčková a sraz je v 10 hodin před Měšťanským pivovarem v Hylvátech. Více informací a jak se přihlásit najdete zde.

Nemusíte být zrovna z okresu Ústí, abyste se ploggingu mohl/a zúčastnit. Pardubický kraj a příroda v něm ocení, pokud se přidáte na jakémkoliv místě v Kraji. Nemusíte nic organizovat, stačí zapojit sám sebe, své blízké, děti, které vyučujete a jejich rodiny a vyběhnout do přírody, na chvíli zapomenout na online výuku, počítače, tablety, telefony, běžet na čerstvý vzduch a pomoct krajině kolem vás.

Věděli jste, že…
…plast je všude kolem nás a ruku na srdce, neuvěřitelně nám usnadňuje život. Plast lze tvarovat, nerozbije se, pokud ho upustíme, je vysoce univerzální, hygienický…Ano, plast byl považován za zázračný materiál a stal se populární asi v polovině 20. století. Nyní? Již jsme se vzpamatovali z prvního opojení a teď se snažíme vymyslet, jak plast eliminovat, jak se ho zbavit, jeho „jednorázovost“ je nyní zatracována a my hledáme způsoby, jak ho nahradit za něco, co bude permanentní a bude mít všechny vlastnosti, které plast má a navíc to bude ekologické, biologicky rozložitelné, nebude to zatěžovat životní prostředí, bude to vyráběno ekologicky za důstojných pracovních podmínek… Každý rok vyprodukujeme asi 300 milionů tun plastu a 8,8 milionů jich uložíme do oceánu. Celá Česká republika je náš oceán a Pardubický kraj je moře, který společně můžeme uklidit i my.

Zdroj: ekoosveta.cz
Zdroj foto: UK, McLEAN