Speciální základní škola Králíky a Městská knihovna Králíky spojily své síly a společně založily komunitní semínkovnu, která je od 2. 2. 2021 instalována v Městské knihovně Králíky. Žáci Speciální ZŠ Králíky zhotovili semínkovnu, kterou vybavili prvními sáčky se semínky rostlin vypěstovaných na školním pozemku.  

Zájemci si mohou odnést domů maximálně jeden sáček jednoho druhu rostliny. Po sklizni přinesou do knihovny v papírovém sáčku semínka rostlin, které vypěstovali na své zahrádce. Přiloží název rostliny, rok sklizně a místo sběru (např. Králíky). Knihovnice předají semínka rostlin žákům Speciální ZŠ Králíky. Ti je nasáčkují, popíší a odnesou zpět do knihovny. Knihovnice je umístí do semínkovny pro další zájemce. Aktuální druhy semínek k „zápůjčce“ budou zveřejňovány na Facebooku a webu Městské knihovny Králíky www.knihovnakraliky.cz, na FB Speciální ZŠ Králíky. Startujeme se semínky chilli papriček (sejí se v 1. polovině února), měsíčnice roční, afrikánů, černuchy damašské, slunečnice, chrpy modré – vše vypěstováno na školním pozemku. Věříme, že místní zahradníci nám pomohou s rozjezdem semínkovny a darují nám své přebytky semínek.

„Tak jako se v knihovně půjčují knihy, semínkovna nabízí osivo do vaší zahrádky. Tak jako se do knihovny knihy po přečtení vracejí, tak i při sklizni vaší zeleniny myslete na sdílení sklizených semínek v semínkovně…“ Mgr. Nesvadbová.  Bližší informace o chodu semínkoven najdete na semínkovna – sázej, sklízej, sdílej (seminkovny.com). 

Zdroj: Mgr. Iva Nesvadbová, Speciální ZŠ Králíky