Jaroslav Kosina z Mikulčic sesbíral a vylisoval 20.037 čtyřlístků, je českým rekordmanem. Našel také velký počet jetelových pěti i vícelístků, dokonce jeden desetilístek a jeden jedenáctilístek. Z poloviny jeho čtyřlístkové sbírky dnes pelhřimovské Muzeum rekordů a kuriozit sestavilo chodník měřící 56 metrů a 40 centimetrů. I to je rekord, řekl dnes novinářům Miroslav Marek z agentury Dobrý den, která spravuje databázi českých rekordů. Sám přidal do Kosinovy sbírky čtyřlístek z roku 1955.

Říká se, že štěstí přináší jen darovaný čtyřlístek, ani Jaroslav Kosina všechny nalezené nevylisoval. „Vy jste rozdal spoustu štěstí a já si nejsem jistý, jestli jste vy nějaký čtyřlístek dostal,“ řekl Marek. Sběrateli věnoval čtyřlístek uložený v deníčku z vojny svého otce.

„Já si myslím, že hlavní štěstí jsem měl v loňském roce, kdy v Mikulčicích a okolí postihlo lidi tornádo, a mně, možná díky těm 20.000 čtyřlístkům, se to vyhnulo,“ řekl sběratel. Jaroslav Kosina začal čtyřlístky sbírat v roce 1996. „Shodou okolností, když jsem šel z autobusu, tak jsem se podíval do trávy a našel jsem tam tehdy, já nevím, jestli 500 nebo 600 čtyřlístků na jednom místě,“ zavzpomínal. Čtyřlístky prý nehledá, prostě je vidí. Nachází je hlavně od dubna do května. „Jestli si někdo myslí, že čtyřlístky rostou na tom samém místě každý rok, tak to není v žádném případě pravda,“ řekl ze své zkušenosti.

Čtyřlístky podle něj není umění natrhat, ale vylisovat je a dát do takového stavu, aby vydržely. „Protože to jsou stovky hodin práce převážně po nocích,“ řekl novinářům. Letos si sběratel dal pauzu. „Je to velká námaha na oči a na čas. Můj hlavní cíl bylo překonat hranici 20.000 čtyřlístků, což se mě za loňský rok podařilo,“ uvedl. I tak dnes v Pelhřimově hned utrhl tři čtyřlístky. Ve své sbírce má Jaroslav Kosina i 5475 jetelových pětilístků, 470 šestilístků a 137 sedmilístků. Osmilístků a devítilístků má po pěti.

Čtyřlístkový chodník dnes pracovníci agentury sestavili v zahradě expozice Zlaté české ručičky. Je složený z laminovaných desek formátu A4, v nichž je celkem 9998 vylisovaných čtyřlístků. Bránu ze čtyřlístků mohou návštěvníci v dalších dnech vidět v pelhřimovském muzeu rekordů.

Autor: Muzeum rekordů (Pelhřimov)
Zdroj: ČTK