Splnění podmínek udržitelnosti a úspor emisí skleníkových plynů u biomasy bude zřejmě možné dokládat až do konce letošního roku nejen příslušným dokladem podle evropského předpisu, ale také čestným prohlášením. Plnění kritérií budou dokladovat také výrobci, dovozci a dodavatelé paliva z biomasy. Počítá s tím poslanecká novela zákona o podporovaných zdrojích energie, kterou dnes hladce schválila Sněmovna ve zrychleném režimu už v prvním čtení. Jde o první předlohu, kterou Sněmovna schválila na svém aktuálním mimořádném jednání.

Jednání Sněmovny začalo v úterý v 10:00 a do schválení první předlohy trvalo asi 26 hodin čistého času. Rozprava k novele začala už v úterý odpoledne a trvala téměř devět hodin. Doprovázely ji rozsáhlé projevy poslanců ANO a ze strany koalice zazněla obvinění, že opozice jednání obstruuje. Poslanci opozičního hnutí ANO se naopak hájili, že debatovali k věci. Přesto sněmovní většina na návrh vládní koalice zkrátila dobu k vystoupení na dvakrát deset minut. V úterý před půlnocí na středu Sněmovna projednávání této předlohy přerušila a poslanci se k ní vrátili až dnes v 18:00.

S předlohou přišla šestice poslanců ze šesti sněmovních opozičních i koaličních klubů. Pětikoaliční vláda Petra Fialy (ODS) jejich návrh podpořila. Pro schválení změny zákona dnes hlasovalo 159 ze 162 přítomných poslanců, proti nebyl nikdo z nich. Novelu zákona o podporovaných zdrojích energie nyní dostane k projednání Senát.

Podle vyjádření Hospodářské komory v připomínkovém řízení vytváří návrh podmínky pro pokračování podpory výroby elektřiny a tepla z biomasy do konce letošního roku. „Novela reaguje na situaci, kdy Evropská komise dosud nebyla schopna vydat delegované akty k ověřování kritérií udržitelnosti pro biomasu, přestože měly být vydány již v lednu loňského roku. Poslanecký návrh proto prodlužuje do konce letošního roku období, kdy je v ČR možné splnění kritérií udržitelnosti doložit čestným prohlášením, namísto plnohodnotné verifikace, pro kterou stále nejsou vytvořeny legislativní předpoklady na úrovni EU,“ uvedla komora.

Poslanci v důvodové zprávě uvádějí, že současná výjimka platná do poloviny letošního roku je naprosto nedostatečná. „V současnosti není stanoven národní systém a neexistuje ucelená nabídka ze strany poskytovatelů certifikačních systémů v důsledku chybějících prováděcích aktů Evropské komise upravujících podrobnosti prokazování plnění kritérií udržitelnosti,“ uvádějí. Bez nutného dostatečného přechodného období podle nich hrozí kolaps dodávek biomasy, která by splňovala kritéria udržitelnosti.

Autor: Sněmovna
Zdroj: ČTK