Ministerstvo životního prostředí (MŽP) schválilo dotace pro 61 menších fotovoltaických elektráren, vzniknou například v areálu firmy či na střechách supermarketů. Na jejich podporu ministerstvo rozdělí 347 milionů korun. MŽP o tom dnes informovalo v tiskové zprávě. Celkem MŽP a Státní fond životního prostředí (SFŽP) rozdělí na dotacích na zlepšování životního prostředí 686 milionů korun, část peněz bude vyhrazena také na projekty, které mají přispět k transformaci uhelných regionů.

„Je to jeden z mnoha dalších kroků, kterými cílíme na maximální snížení závislosti na fosilních palivech a ruských zdrojích,“ uvedla dnes k podpoře solárních elektráren ministryně životního prostředí Anna Hubáčková (KDU-ČSL).    

Fotovoltaická elektrárna vyroste například v Lutíně na Olomoucku v areálu firmy Sigma, vzniknout by měla do konce letošního října. Bude vyrábět elektřinu přednostně pro potřeby výrobní haly, případné přebytky předá ostatním výrobním provozům společnosti. Firma si podle zprávy MŽP od projektu slibuje větší energetickou soběstačnost, snížení emisí oxidu uhličitého a snížení nákladů na energie.

Elektrárna bude stát osm milionů korun, dotace pokryje necelou čtvrtinu. Solární panely budou nově také na střechách prodejen supermarketu Lidl v Prostějově, Kroměříži, Ostravě, Pardubicích a Sviadnově. Sloužit budou především k pokrytí vlastní spotřeby v místě, společnost na ně získá 5,6 milionu korun. S instalací se začne letos na podzim, hotovo bude do konce příštího roku, uvedlo ministerstvo.

Schválené dotace podpoří i 27 projektů, které mají přispět k transformaci uhelných regionů v Moravskoslezském, Ústeckém a Karlovarském kraji. Žadatelé si rozdělí 88 milionů korun, dodalo MŽP.
V Česku instalovaný výkon solárních elektráren od roku 2012 roste jen mírně. Podle dat Energetického regulačního úřadu bylo na konci loňského roku v ČR instalováno asi 2068 megawattů (MW) zdrojů, které sluneční energii vyrábějí. Při takzvaném solárním boomu se instalovaný objem solárních elektráren v ČR zvýšil za rok víc než čtyřnásobně, a to z 465 MW ke konci roku 2009 na 1959 MW v roce 2010.

V následujících letech fotovoltaických elektráren v ČR zřejmě násobně přibude. Například polostátní společnost ČEZ loni oznámila, že plánuje do roku 2030 vybudovat obnovitelné zdroje o výkonu šest gigawattů, převážně fotovoltaické elektrárny v ČR. Kontroverze v souvislosti s podporou zmíněných zdrojů dlouhodobě budí především solární boom na konci prvního desetiletí 21. století. Nejvyšší kontrolní úřad už dříve uvedl, že celkové náklady na obnovitelné zdroje elektřiny převýší v ČR do roku 2030 bilion korun. Z předloňské analýzy poradenské společnosti EY pro Solární asociaci nicméně vyplývá, že stát získává ročně konkrétně ze solární energetiky zpět zhruba polovinu roční podpory, 14,1 miliardy korun, přičemž mezi největší položky na straně příjmu státu patří solární odvody a daně právnických osob.

Autor: MŽP
Zdroj: ČTK