V Pardubicích se dnes otevřelo re-use centrum. Lidé tam mohou odložit nepotřebné věci z domácnosti, zájemci si je pak mohou za doporučenou cenu koupit, případně odnést zdarma. Otevření centra zdržela o dva roky koronavirová pandemie, řekl výkonný ředitel společnosti SMP-Odpady Jiří Strouhal.

„Když jsme chtěli otevírat re-use centrum před dvěma lety, tak se prostory využívaly pro ubytování bezdomovců. Pak přišla doba covidová, kdy se dvory zavíraly, otevíraly. Teď konečně se doba uklidnila, je přesně příležitost centrum otevřít,“ řekl Strouhal.

Centrum je na sběrném dvoře Na Staré poště. Lidé si mohou věci odnést zdarma, ale organizace doufá, že přispějí do pokladničky. Peníze půjdou na veřejnou sbírku. „Výtěžek je věnován na podporu ekologické výchovy v Pardubicích,“ uvedla mluvčí SMP Klára Sýkorová. Doporučené ceny jsou od deseti do 200 korun.

Re-use centra v Pardubickém kraji vznikají několik let. Přijímají skleněné nebo porcelánové nádobí, knihy, sportovní vybavení, potřeby pro chovatele nebo drobný nečalouněný nábytek. Seznam mají na svých webech.

Ve Vysokém Mýtě na Orlickoústecku je Kujebazar od roku 2018. Lidé tam často přinášejí nepotřebné věci z pozůstalostí a ze svých domácností. Většinu věcí si zájemci koupí. „Tradičně velký zájem je o porcelán a sklo, hračky, gramodesky, obrazy, ale i různé kuriozity a další poklady z půdy. Jejich prodejní ceny jsou symbolické, přesto se ročně utrží kolem 18.00 korun. Za utržené peníze nakupujeme cibuloviny, které vysazujeme na veřejných prostranstvích,“ řekla mluvčí města Marie Lněničková.

Re-use centrum si v Chrudimi přáli obyvatelé, v provozu je od roku 2019. Věci tam lidé odevzdávají zdarma, zájemci si je pak za symbolickou cenu koupí. Loni tam přicházelo deset až 15 lidí denně.
„Odhadem je tedy 3500 až 4000 návštěv ročně. Z toho někteří pochopitelně re-use centrum navštěvují opakovaně, někteří i pravidelně. Kupujících, kteří si odnesli jednu a více položek, bylo za loňský rok přibližně 650,“ řekl Aleš Prokopec z chrudimské radnice.

Z množství odevzdaných věcí se prodá kolem 20 až 30 procent. Za loňský rok centrum utržilo přes 38.000 korun bez DPH. Město dalo peníze zvířecímu útulku. Podle Prokopce má smysl centrum provozovat, protože jde především „o osvětu v oblasti předcházení vzniku odpadů“. Od roku 2019 mají místo pro odložené věci také v Heřmanově Městci na Chrudimsku. Místo anglického názvu se jmenuje Použij znovu. Zboží se většinou prodá obvykle do dvou až tří měsíců. Pokud lidé přinesou neroztříděnou krabici, pracovník sběrného dvora ji přebere, do prodeje zařadí věci, o který ví, že o ně bude zájem.
„Jen menší část jde pak neprodaná do odpadu. Nejvíce jdou na odbyt knihy, hračky, keramika, nádobí, sklo, ale i kola, lyže, koloběžky, kočárky. Výtěžek z prodeje činil za první čtvrtletí letoška přes 18.000 korun, což pokrývá náklady na provoz, a ještě něco zbyde,“ řekl místostarosta Tomáš Plavec (KDU-ČSL).

Autor: město Pardubice
Zdroj: ČTK