Letošní Den Země na Kraví hoře v Brně se zaměří na téma klimatické změny. Akci po pandemické přetržce znovu uspořádá školské zařízení Lipka, které se dlouhodobě věnuje environmentálním tématům, a to 23. dubna. V parku na Kraví hoře zároveň vyhlásí vítěze soutěže Připrav Brno, která má stejné téma jako Den Země – snížení emisí CO2.

„Podíváme se na zoubek změně klimatu tak, aby jí snadno porozuměli dospělí i děti,“ uvedla organizátorka akce Adéla Hurtová v tiskové zprávě. Návštěvníci se například dozví to, jak je móda ekologicky náročná a jak pomoci stromům ve městě.

Na místě bude obří kostka CO2, která znázorňuje, kolik oxidu uhličitého vyprodukuje průměrný Čech za měsíc. Park ozdobí také desetimetrový model planety Země. Letos se tam poprvé objeví i „klimatický strom“, kam může každý napsat svůj klimatický závazek nebo přání. V plánu je také celodenní hra s poznávacími úkoly pro rodiny s dětmi, stejně jako ekotrh, občerstvení šetrné k přírodě i zdraví, divadelní představení, koncerty a přednášky.

„Na stanovištích celodenní hry si účastníci uvaří jídlo s nízkou uhlíkovou stopou, vyzkouší, jak můžou šetřit planetu drobnými změnami v domácnosti i v práci nebo omrknou možnosti ekologického cestování,“ doplnila Hurtová.

Do akce se zapojí 20 spřátelených organizací včetně brněnské zoo nebo Rezekvítku. Objeví se tam i modely z brněnského vědeckého zábavního centra Vida! „Na několika modelech návštěvníci vyzkouší, jak funguje větrná nebo solární elektrárna. Pokusí se zapojit generátory tak, aby rozjely autíčko, nebo propojit solární panely a dostat z nich co největší napětí,“ řekl Šimon Benda z centra VIDA!
Den Země se každoročně slaví po celém světě kolem 22. dubna. Cílem oslavy je propagace a podpora ochrany životního prostředí. Poprvé se Den Země slavil v roce 1970 ve Spojených státech amerických. Od roku 1990 jej připomínají také ochránci přírody v České republice.

Autor: Adéla Hurtová, Kraví hora v Brně
Zdroj: ČTK