Ostravská zoologická zahrada po zimní pauze od soboty opět zpřístupní návštěvníkům pěstební skleníky v botanickém zázemí. Vidět v nich mohou tropické a subtropické rostliny z různých koutů světa. O víkendech se v nich budou konat pravidelné komentované prohlídky, řekla mluvčí zahrady Šárka Nováková.

„V tomto období v nich právě dozrávají plody citrusů, jako jsou mandarinky, citrony, cedráty či pomela, ale také banány. Lákavé je rovněž exotické koření jako například kardamom nebo citrónová tráva. Ozdobou těchto tropických a subtropických prostor jsou bezesporu i krásné květy nejrůznějších druhů orchidejí v pastelových barvách. V exteriéru skleníků právě nádherně kvete sbírka vřesovců pleťových,“ uvedla mluvčí.

Zahrada skleníky návštěvníkům zpřístupňuje pouze při speciálních komentovaných prohlídkách s průvodcem a běžně nejsou návštěvníkům otevřeny. Rostliny rostou na ploše 1000 metrů čtverečních a v zahradě se využívají k tvorbě a údržbě tropických expozic v areálu zoo. „Do tropů s průvodcem se návštěvníci mohou podívat každý víkend v 11:00 nebo ve 14:00. Sraz zájemců je vždy u vstupu do zoo, kde si skupinu vyzvedne průvodce. Prohlídky jsou zahrnuty v ceně vstupného do zoo. Z důvodu omezené kapacity je nutná rezervace předem,“ řekla Nováková.

Na sobotu chystá zoo po dvouleté přestávce také Den ptactva se speciálním programem. Nositelé ptačího příjmení tradičně budou moci zoo navštívit za zvýhodněné vstupné. Program začne ornitologickou procházkou, kterou povede zkušeným ornitolog Otakar Závalský. „Díky přírodnímu charakteru a umístění v lokalitě Velkého ostravského lesa je areál zoo útočištěm pro řadu druhů volně žijících ptáků. V době, kdy ještě nejsou stromy olistěné, lze ptáky pozorovat relativně snadno. V posledních letech bylo v areálu zoo pro podporu a zvýšení biodiverzity vyvěšeno více než 200 nejrůznějších budek,“ řekla Nováková. Sraz zájemců je v 10:00 u výukového centra zoo. Od 11:00 budou v centru připraveny různé aktivity s ptačí tematikou jako poslouchání ptačích hlasů, poznávání ptačího peří a ptačích vajec či výstava budek.

Autor: Ostravská zoo
Zdroj: ČTK