V Žatci na Lounsku se dnes slavnostně otevřelo přírodovědném centrum v historické budově zemědělské školy. Určené je pro školy i veřejnost, jeho cílem je popularizovat vědu a podporovat přírodovědné i technické vzdělávání. Náklady na vytvoření centra vyšly na 18 milionů korun, řekl dnes novinářům žatecký místostarosta Radim Laibl (ANO).    

Centrum se skládá ze dvou instalací, a to Věda na kouli a Digitárium. Jde o přednáškové prostory, kde budou lektoři dětem i dospělým přednášet různá témata. Věda na kouli je založena na promítání kulového obrazu na velkou kouli uprostřed místnosti. Digitárium pak nabízí kulovou klenbu, tedy pohled uvnitř pomyslné koule.

Digitárium je zaměřeno spíš na přírodní vědy, jako je matematika či fyzika. Jsme schopni tam ukázat anatomii člověka, vesmír, přelety mezi planetami, chemickou soustavu prvků. Je toho opravdu hodně, co se tam dá ukázat. Věda na kouli je spíše určená pro ekologii, životní prostředí, zeměpis a geologii,“ řekl vědecký pracovník a žatecký radní Pavel Pintr.

Hlavní část projektu, tedy technologie a personální zajištění, stála 14 milionů korun. Z toho 95 procent pokryla evropská dotace a zbytek zaplatilo město, které je provozovatelem centra. Zbylé čtyři miliony, které šly na stavební úpravy v budově školy, uvolnil Ústecký kraj. Dalších 2,5 milionu dostane město z evropské dotace na 3D technologie a hologram.

Součástí centra budou i otevřené dílny s různým zaměřením. Jedna bude v Chrámu chmele a piva, která se bude věnovat chmelařské oblasti. Dvě na střední průmyslové škole budou zaměřené na umělou inteligenci. Další dílna je přímo v centru města a zaměřuje se na robotiku

Do budoucna plánuje vedení technického klubu spolupráci s Inovačním centrem Ústeckého kraje a Univerzitou J. E. Purkyně v Ústí nad Labem. „Podepsali jsme memorandum o spolupráci. Věříme, že investice do polytechnického vzdělávání a podpora a rozvoj potenciálu našich dětí se městu v budoucnu vrátí,“ řekl místostarosta.

Autor: Žatec
Zdroj: ČTK
Zdroj foto: webové stránky města Žatec