Lidé poslali ve prospěch zoologických zahrad na Ukrajině prostřednictvím veřejné sbírky s názvem Pomáháme jim přežít zatím asi tři miliony korun. Veřejnou sbírku na pomoc ukrajinských chovatelských zařízení vypsala zoologická zahrada v Praze spolu s Unií českých a slovenských zoologických zahrad (UCSZOO). Na sociálních sítích to dnes oznámil ředitel pražské zoo Miroslav Bobek.

Na naší sbírce ve prospěch ukrajinských zoo se doposud sešlo 3,021.000 korun a na Ukrajinu jsme již poskytli pomoc ve výši 880.000 korun,“ uvedl ředitel Bobek. Na sbírku s názvem Pomáháme jim přežít, jejíž podúčet je určený na podporu ukrajinských zoo, mohou zájemci přispívat libovolnými částkami. Sbírka má číslo účtu 43-6804660247/0100 a do zprávy pro příjemce je třeba uvést „Ukrajina“. Sbírku podle ředitele zoo v pražské Troji podporují všechny členské organizace UCSZOO.

Za finanční dary zoo pořizuje krmivo a veterinární potřeby, jejichž zásilky z Česka posílá ukrajinským chovatelům zvířat. Zatím podle Bobka putovaly na Ukrajinu dva transporty s materiální pomocí, další je v plánu v následujícím týdnu. Finanční pomoc ve výši 10.000 eur (asi 246.600 Kč) poslala zoo na podporu chovatelských zařízení v ukrajinských městech Mykolajiv a Charkov, doplnila zoo v tiskové zprávě.

Zájemci mohou přispět na podporu chovatelských zařízení na Ukrajině mimo jiné rovněž nákupem takzvané charitativní vstupenky a na podporu zoo na Ukrajině putuje i výtěžek z benefičních prohlídek vybraných expozic pražské zoo.

Zoologická zahrada v pražské Troji je příspěvkovou organizací hlavního města. Loni ji navštívilo 962.987 návštěvníků, zhruba o 110.000 víc než v roce 2020. Zahrada je členem Světové asociace zoologických zahrad a akvárií (WAZA).

Autor: ZOO Praha
Zdroj: ČTK