ZPRÁVY, ANEB CO SE STALO
BLOG O DĚNÍ V ENVI / EKO OBLASTI – DESATERO AKTUÁLNÍCH INFORMACÍ TÝDNĚ.
Návštěvnost jeskyní v Moravském krasu letos zřejmě přesáhne 300.000
Návštěvnost jeskyní Moravského krasu byla letos podstatně vyšší než v předchozích dvou covidových rocích, překonat by měla hranici 300.000. Loni do jeskyní v Moravském krasu zavítalo kolem 205.000 lidí, předloni 225.000.
Na komentované krmení zvířat do brněnské zoo přišlo 1500 lidí
Do brněnské zoo dnes přišlo kolem 1500 lidí na komentované krmení zvířat, například tygra, rosomáka nebo pandy. Podle mluvčího zoo Michala Vaňáče bylo až kolem deseti stupňů, přesto se v místě udržel sníh.
Pardubice na pozemcích pro psí útulek řeší majetkový nárok na silážní jámy
Pardubice musí vyřešit majetkový nárok na pozemcích, kde chtějí stavět zvířecí útulek. Na území jsou staré silážní jámy, přihlásil se člověk, který říká, že je jejich majitelem. Dnes to řekl primátor Jan Nadrchal (ANO). Věcí se podle něj zabývají právníci města. O potřebě nového místa pro útulek se debatuje od roku 2003. Radnice dlouhodobě hledala vhodné místo, zastupitelé po letech schválili prostor po bývalých silážních jámách ve Starých Čivicích. Býval tam zemědělský areál.
Soutěž Živá zahrada láká účastníky k pozorování ptáků během svátků
O vánočních svátcích se mohou vlastníci zahrad zapojit do soutěže v pozorování ptáků. V pátek startuje zimní kolo soutěže Živá zahrada, kterou pořádá Český svaz ochránců přírody (ČSOP).
Záchranné stanice letos zatím přijaly 34.679 zvířat v nouzi, o 3500 víc než loni
Letos se v Česku opět zvýšil počet zvířat v nouzi. Záchranné stanice od začátku roku zatím přijaly 34.679 živočichů, o 3500 víc než loni za celý rok. Konečný počet může letos dosáhnout na 35.000, například v koronavirovém roce 2020 přitom nepřesáhl ani 30.000. Ačkoli se tak práce záchranných stanic stává čím dál více potřebnou, peníze na jejich provoz ubývají, sdělil Český svaz ochránců přírody. Stanice proto vyhlašují kampaň Ježíšek pro zvířata.
Sdílení textilu Mewa je snadné a šetrné k životnímu prostředí
Sdílení textilu Mewa je snadné a šetrné k životnímu prostředí. Podnikové textilie můžete používat, aniž byste je museli kupovat Každodenní život bez možnosti sdílení už si dnes nedokážeme ani představit. Existuje mnoho faktorů, díky kterým tento trend v posledních letech stále sílí. Změny klimatu, stále větší digitalizace a ekonomické důsledky pandemie koronaviru nás vedou k udržitelnější spotřebě.
EU se dohodla na zpřísnění hlavního nástroje na ochranu klimatu
Evropská unie se časně zrána dohodla na výrazném zpřísnění hlavního nástroje na ochranu klimatu. Spotřebitelé a firmy budou v budoucnu muset častěji platit za emise oxidu uhličitého (CO2). O dohodě vyjednavačů Evropského parlamentu a unijních států na reformě obchodování s emisemi v EU informovalo české předsednictví, uvedla agentura DPA. Spotřebitelům má zmírnit důsledky energetického přechodu nově zřízený klimatický fond.
Členové hnutí Univerzity pro klima jednali se zástupci ministerstev
Členové hnutí Univerzity pro klima (UZK), které v listopadu organizovalo studentskou stávku za klima, ve čtvrtek jednali se zástupci ministerstev životního prostředí, průmyslu a obchodu, zemědělství a školství o svých požadavcích v řešení klimatické krize. Jednání iniciovala vládní zmocněnkyně pro lidská práva Klára Šimáčková Laurenčíková. Vysokoškolský spolek chce mimo jiné odklon od uhlí a okamžité odstoupení od Energetické charty. Další jednání budou v lednu 2023.
Ochránci přírody vybudovali u Zašové na Vsetínsku tůně
Ochránci přírody vybudovali u Zašové nedaleko Valašského Meziříčí na Vsetínsku tůně. Vznikly při revitalizaci mokřadu, na projektu spolupracovali i studenti Střední zemědělské školy z Rožnova pod Radhoštěm, sdělil Jan Moravec z Českého svazu ochránců přírody (ČSOP).
MŽP letos podpořilo téměř 50.000 fotovoltaik na domech, čtyřikrát více než loni
Ministerstvo životního prostředí letos podpořilo téměř 50.000 solárních elektráren na střechách domů. Je to čtyřikrát více než loni, řekl na dnešní tiskové konferenci ministr Marian Jurečka (KDU-ČSL). Za letošek podle něj resort schválil podporu domácím i velkým fotovoltaickým elektrárnám ve výši 14 miliard korun. Jurečka očekává, že by příští rok stát mohl podpořit i více než 100.000 domácností.
Česká města získávají kontrolu nad odpadem
Slovenská technologická společnost Sensoneo, která vyvíjí a poskytuje revoluční řešení pro efektivní a transparentní správu odpadu, poskytla svá řešení dalším českým městům. Město Znojmo využívá ve vybraných kontejnerech senzory, díky čemu mají svozová společnost i občané přehled o jejich naplněnosti. Ve městě Tábor byl instalován tzv. Watchdog: nástroj pro kompletní digitalizaci a automatickou evidenci procesu svozu odpadu,
Stromy v centru Pardubic dostaly speciální injekce se živinami
Pardubice nechaly v centru města ošetřit kořeny deseti stromů živinami, odborníci je aplikovali speciálními injekcemi. Javory rostou na Pernštýnském náměstí. Díky ošetření zvládnou lépe podmínky městské zástavby, uvedla radnice v tiskové zprávě.
V Botanické zahradě Praha mohou lidé vidět nejmenší leknín na světě
V Botanické zahradě Praha mohou návštěvníci nově vidět nejmenší leknín na světě. Expozici tropických deštných lesů ve skleníku Fata Morgana, kde je leknín trpasličí umístěn, lze navštívit každé úterý až neděli. Ve volné přírodě tato vodní rostlina již neexistuje.
Letos se může zhoršit ovzduší, záležet bude i na počasí, uvedl ČHMÚ
Kvůli přicházející energetické krizi se letos může zhoršit kvalita ovzduší, záležet bude i na počasí, uvedl dnes na svém webu Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Předpokládá, že lidé budou ve snaze ušetřit víc než dřív topit dřevem a uhlím. Určité zvýšení koncentrací rakovinotvorných látek v polétavém prachu ukazují už předběžná data z letošního února. Od roku 2017 do loňska se přitom kvalita vytápění zlepšovala, upozornil ČHMÚ.
Vědci v Brně zkoumají, jak zlepšit třídění potravinového odpadu na sídlištích
Vědci z Mendelovy univerzity v Brně zkoumají, jak lze zlepšit třídění potravinového odpadu na sídlištích. Testují například přísady do sběrných nádob, které by následně tolik nezapáchaly. Výzkumníci o tom dnes informovali na tiskové konferenci. Výzkumný tým Provozně ekonomické fakulty se problematice plýtvání potravin věnuje dlouhodobě, z jeho dřívějších dat vyplývá,
Pardubice umožní třídění bioodpadu na více sídlištích
Možnost třídit bioodpad chce město Pardubice v příštím roce rozšířit na více sídlišť. Jedná o tom se starosty. Zatím třídí zájemci na sídlišti Dubina. Novinářům to řekl primátor Jan Nadrchal (ANO). Bioodpad mohou obyvatelé rodinných domů třídit v Pardubicích 15 let. Před dvěma lety začal pilotní projekt odděleného sběru bioodpadu v sídlištní zástavbě Dubina. Služba je zadarmo.
Ústecká zoo představila plán rozvoje, část prvního výběhu bude v létě
Část prvního výběhu ústecké zoo bude hotový začátkem letních prázdnin. Půjde o expozici gibonů, během roku je ještě doplní jeleni sika. Počítá s tím plán rozvoje zahrady, který dnes představila ředitelka zoo Ilona Pšenková se svým týmem. Novinářům to dnes řekla vedoucí zoologického útvaru Petra Padalíková. Zejména kvůli nevhodným expozicím měla ústecká zoo pozastavené plné členství v Asociaci zoologických zahrad a akvárií (EAZA).
Nový biostimulátor vyvinutý českými vědci snižuje spotřebu hnojiv v zemědělství
Nový biostimulátor růstu nazvaný MTU, který vyvinuli čeští vědci, dokáže snížit spotřebu dusíkatých hnojiv až o 15 procent a zvýšit výnosy plodin. Látka také zvyšuje odolnost rostlin proti vysokým teplotám a suchu. Novinářům to řekl Jaroslav Nisler z Ústavu experimentální botaniky Akademie věd ČR, který na jejím vývoji pracoval přes deset let.
Kvalita ovzduší se od revoluce výrazně zlepšila, uvedla ústecká meteoroložka
Pamětníci dnes vzpomínali na ekologické demonstrace v Teplicích, které předcházely pozdějším politickým protestům v celé zemi. V Teplicích se tehdy zvedla vlna nevole kvůli špatné kvalitě ovzduší způsobené invazivní průmyslovou činností. Helena Plachá z Českého hydrometeorologického ústavu v Ústí nad Labem dnes na debatě k výročí ekologických protestů uvedla, že se kvalita ovzduší od roku 1989 výrazně zlepšila.
Ústí pokácí na Střekově dalších 21 stromů, kvůli první etapě vznikla petice
Ústí nad Labem pokácí dalších 21 lip na Střekově v Truhlářově ulici. Místo nich vysadí 42 stromů. Jde o druhou etapu rekonstrukce aleje, v první fázi město pokácelo 14 lip a vysadilo 28 stromů. Proti první etapě se v petici ohradili občané. Petici se 74 podpisy předali magistrátu, nesplňovala však náležitosti stanovené petičním zákonem.
Ekologové: Záměr COP27 vytvořit fond je úspěch, v otázce emisí jde ale o fiasko
Záměr vytvořit speciální fond pro kompenzace škod způsobených změnou klimatu, na kterém se shodli zástupci klimatické konference COP27 v Egyptě, je krokem k narovnání dlouhodobě nespravedlivé situace. Uvedla v tiskové zprávě Klimatická koalice, která sdružuje ekologické organizace v Česku. Zatímco v otázce dopadů klimatické krize je výsledek COP27 úspěchem, v oblasti snižování emisí jde o fiasko, uvedla koalice.
Litoměřice umisťují další kontejnery na odpad pod zem
Litoměřice umístily na dalších dvou místech kontejnery na odpad pod zem. Jsou tam i nádoby na kovy. Odborníci nyní prozkoumají, zda je možné je schovat pod zem také v historickém centru na Mírovém náměstí. Přínos podzemních kontejnerů je viditelný hlavně na sídlištích, kde kapacita nádob na odpad často nestačí.
Ústí nad Labem plánuje po letech zavést poplatek za odpad
Ústí nad Labem chce po letech zavést poplatek za komunální odpad. Nová vyhláška, kterou budou v pondělí projednávat zastupitelé, počítá s ročním poplatkem 720 korun za osobu. Opoziční hnutí Ústecké fórum občanů (UFO) kdysi poplatek zrušilo a s jeho znovuzavedením nesouhlasí.
Východočeské muzeum v Pardubicích otevřelo přírodovědnou výstavu
Ve Východočeském muzeu v Pardubicích je ode dneška otevřená přírodovědná výstava. Věnuje se mizejícím druhům zvířat a rostlin, nazvaná je „Kdy jste je viděli naposledy?“. Přístupná bude do září příštího roku.
Modernizaci odstavené spalovny v Rybitví lidé odmítli, areál už není na prodej
Projekt modernizace spalovny nebezpečných odpadů v Rybitví u Pardubic dnes vyvolával u veřejnosti silné emoce. Na veřejném projednání záměru v centru Ideon projekt opětovně odmítli zástupci kraje, měst, obcí i obyvatelé. Byly tam desítky lidí. Firma AVE CZ se snaží obnovit zařízení mnoho let. Odstavený areál prodat nyní nechce. Podle jednatele a výkonného ředitele AVE CZ Aleše Hampla spalovna pro firmu nyní nabývá na hodnotě.
ČT: Krajský úřad v Pardubicích prověří emise elektrárny Chvaletice
Krajský úřad v Pardubicích dnes zahájil řízení s elektrárnou ve Chvaleticích kvůli dodržování emisních limitů. Bude zjišťovat, kolik elektrárna vypouští do ovzduší rtuti a oxidů dusíku, pro které stále nemá platnou výjimku, uvedla dnes Česká televize. Výjimku projedná olomoucká pobočka krajského soudu v Ostravě. Ústavní soud ale už potvrdil, že než nižší instance rozhodne, výjimka z emisních limitů pro elektrárnu neplatí.
Zájem Čechů o dotace na fotovoltaiku a tepelná čerpadla je letos rekordní
Zájem o dotace na tepelná čerpadla a fotovoltaiku je v souvislosti s energetickou krizí a vysokými cenami v letošním roce rekordní. Stát na nich zatím za první tři čtvrtletí roku vyplatil dohromady více než 2,5 miliardy korun, což je půldruhé miliardy více než za celý loňský rok. O stovky procent narostl ve srovnání s loňskem i počet samotných žádostí, kterých stát letos dostal zatím zhruba 46.000.
Vědci popsali, jak uspořádání vodivých pletiv pomáhá rostlinám zvládat sucho
Česko – americký tým popsal změny uspořádání vodivých pletiv, které před stovkami milionů let pomohly rostlinám zvládat sušší prostředí na pevnině. Botanický ústav Akademie věd ČR o tom informoval v tiskové zprávě. Poznatky z výzkumu mohou podle vědců v současnosti přispět k lepšímu šlechtění rostlin odolných vůči suchu.
Krajský úřad v Pardubicích povolil další těžbu v lomu Zárubka na Chrudimsku
Krajský úřad v Pardubicích vydal souhlasné stanovisko EIA k pokračování těžby v lomu Zárubka u Vrbatova Kostelce na Chrudimsku. Společnost Skanska může dotěžit zásoby v dobývacím prostoru (dle dokumentu na úřední desce hejtmanství). Firma se snažila získat povolení k prodloužení těžby už v roce 2017. Záměr byl tehdy v procesu EIA, což je posouzení vlivu záměru na životní prostředí,
Vědci z Brna chtějí využít k vyčištění oceánu sinice požírající plasty
Vědci z Agronomické fakulty Mendelovy univerzity v Brně (AF MENDELU) zkoumají, jak využít sinice požírající plasty k vyčištění oceánu zamořeného odpadkovými skvrnami. Skvrny jsou velké jako Austrálie. Představují ostrovy, přičemž dva se nacházejí Tichém oceánu, dva v Atlantském a jeden v Indickém, uvedl dnes v tiskové zprávě Ondřej Pěnčík z Ústavu chemie a biochemie AF MENDELU.
Uzamykatelné kontejnery na biodpad v Pardubicích zlepšily třídění
Pilotní projekt třídění biologického odpadu na sídlišti Dubina v Pardubicích se podařilo upravit tak, aby fungoval. Lidé nejdřív netřídili správně, což se díky uzamykatelným nádobám postupně zlepšilo. Klíče od nich mají jen lidé, kteří třídit biodpad chtějí, sdělily v tiskové zprávě Služby města Pardubic. Možnost vyhazovat biodpad do hnědých kontejnerů mají lidé na Dubině od října 2020.
Výdaje SFŽP vzrostou o sedm miliard korun, návrh rozpočtu podpořil výbor
Plánované výdaje Státního fondu pro životní prostředí (SFŽP) příští rok vzrostou oproti letošku o zhruba sedm miliard korun. Fond má podle návrhu rozpočtu, v září schváleného vládou, vynaložit 34,54 miliardy korun a očekává příjmy 32,25 miliardy korun. Schválení návrhu dnes podpořil sněmovní výbor pro životní prostředí. Letošní schválený rozpočet fondu činí 27,55 miliardy Kč, očekávané příjmy 32,25 miliardy korun.
O titul Alej roku se utká 93 stromořadí z celé ČR
Zájemci mohou počínaje dneškem hlasovat ve 12. ročníku soutěže o nejkrásnější alej roku. O titul se utká 93 stromořadí ze všech krajů republiky, tedy stejně jako v předchozím ročníku. V tiskové zprávě o tom informovala koordinátorka ankety z pořadatelského sdružení Arnika Denisa Hronová. Cílem ankety je podnítit zájem veřejnosti o stav veřejné zeleně.
V Pardubicích bude další veřejné projednání modernizace spalovny v Rybitví
V Pardubicích se 14. listopadu bude konat veřejné projednání záměru modernizace spalovny nebezpečných odpadů v Rybitví. O její otevření společnost AVE CZ odpadové hospodářství usiluje již více než deset let. Vedení města na mimořádném jednání rady znovu vyjádřilo odmítavý postoj k záměru, řekla náměstkyně primátora Jiřina Klčová (ANO).
MŽP chce bojovat se světelným znečištěním, v Evropě zasahuje 99 pct obyvatel
Ministerstvo životního prostředí chce bojovat se světelným znečištěním, což si stanovilo za jednu z priorit pro české předsednictví v Radě EU. Za 25 let se zvýšilo světelné znečištění v Evropě o polovinu a zasahuje 99 procent obyvatel. Novinářům to dnes v Brně řekl náměstek ministerstva pro ochranu klimatu Jan Dusík.
Konec spalovacích motorů: EU se shodla na zásadním omezení prodeje od roku 2035
V zemích Evropské unie má být prakticky nemožné si od roku 2035 pořídit nový automobil na benzín či naftu. Státy EU vedené českým předsednictvím dnes dohodly s Evropským parlamentem podrobnosti nových pravidel, která od zmíněného roku výrazně prodraží jakékoli emise z nových vozů. Do roku 2030 se mají emise omezit o 55 procent proti loňským hodnotám.
Mezinárodní tým vědců objevil až 47 milionů let starou jepici
Tým vědců z několika zemí objevil až 47 milionů let starou jepici. Popsali tak nový druh tohoto hmyzu. Fosilní jepici objevili v jantaru v oblasti u Baltského moře. Vědecký tým tvořili i zástupci českobudějovického biologického centra Akademie věd ČR. Jeho mluvčí Daniela Procházková o tom informovala v tiskové zprávě.
Štěňata a koťata nově smějí do Rakouska jen očkovaná, upozornili veterináři
Lidé již nesmějí do Rakouska cestovat s neočkovanými štěňaty, koťaty a mláďaty fretek. Nelze je tam ani dovážet. Dosavadní výjimku, která pro tato neočkovaná zvířata mladší 12 týdnů platila, země od 19. října zrušila. V tiskové zprávě na to dnes upozornila Státní veterinární správa (SVS).
Ekologického Oscara letos získal kyjovský start-up Myco
Nejlepším tuzemským ekologickým a udržitelným projektem roku se stal kyjovský start-up Myco, který získal letos nejvyšší ocenění v soutěži E.ON Energy Globe Award ČR. Podnik se zaměřuje na výrobu obalových materiálů z houbového mycelia. Konečné výsledky zveřejnila energetická společnost E.ON, která už několik let soutěž vyhlašuje.
Lidé letos do záchranných stanic donesli skoro 3000 ježků, většinu zbytečně
Lidé tento rok do záchranných stanic přinesli téměř 3000 ježků, z toho rekordních 1400 v posledních sedmi týdnech. Většina z ježků ale pomoc nepotřebovala, uvedl dnes v tiskové zprávě Petr Stýblo z Českého svazu ochránců přírody (ČSOP). Ochranář upozornil, že do záchranných stanic patří jen zranění, nemocní či velmi malí ježci a ostatní by měli zůstat „na svobodě“.
Radnice ve Vysokém Mýtě jedná s firmou o provozování odstavené bioplynové stanice
Radnice ve Vysokém Mýtě dál jedná se zájemcem, který by chtěl provozovat léta odstavenou bioplynovou stanici. Město muselo provoz před devíti lety zastavit kvůli ztrátovým výsledkům stanice. Nyní by ji chtěla znovu využívat soukromá společnost a plyn dodávat do běžné sítě, řekl místostarosta Martin Krejza (ODS).
Ocenění v anketě Statečné psí srdce získalo za rok 2021 pět psů
Ocenění v anketě Statečné psí srdce získalo za loňský rok pět psů. Cenu si zasloužili záchranou lidských životů nebo pomocí nemocným. Třeba fenka Brigitte v létě našla seniorku ztracenou v brdských lesích, Broník zachránil svého pána před tornádem na jižní Moravě a zlatá retrívřice Airys působí v Česku i na Ukrajině jako canisterapeutický pes. Pořadatelé ankety dnes v Praze rozdávali ceny psím hrdinům podvanácté.
Bárta: Jsme civilizace, která většinu z toho, co vyrobí, nevrátí do přírody
Produkce plastů na světě ročně vystoupala na současných 380 milionů tun. V roce 1950 to byly pouze dvě tuny. Výroba plastů navíc roste výrazně rychleji než jejich recyklace. Na společensko-filozofické a vědecké konferenci Vize Česka v Táboře to řekl ve své přednášce egyptolog Miroslav Bárta.
Ekologové uvítali, že by daň z mimořádných zisků mohla platit i pro letošek
Ekologické organizace Greenpeace a Hnutí Duha ocenily úterní dohodu lídrů vládní koalice, podle níž by připravovaná daň z mimořádných zisků měla platit i pro letošní rok. Navrhované zdanění je však nízké, uvedli dnes zástupci organizací v tiskové zprávě. Podle původního návrhu se s daní počítalo pro roky 2023 až 2025. Měly by ji platit energetické, petrolejářské či těžební firmy a banky.
Mariánské Lázně by se mohly v příštím roce stát klimatickými lázněmi
Mariánské Lázně na Chebsku by v příštím roce mohly získat status klimatických lázní. Staly by se tak sedmým lázeňským místem s tímto označením v České republice a po Lázních Kynžvart druhým v Karlovarském kraji. V listopadu je čeká po dvouletém procesu poslední měření kvality ovzduší. Výsledky by měly být známy už začátkem příštího roku, informovala ředitelka městské destinační agentury KIS a informačního centra Barbora Tintěrová.
Středočeští radní schválili další dotace na ekologičtější kotle
Středočeští radní dnes schválili první žádosti o dotace na ekologičtější kotle pro nízkopříjmové domácnosti. Zatím vyhověli 500 žadatelům, získají celkem 82 milionů korun. Ve schvalování žádostí bude rada kraje pokračovat. Jde o čtvrtou dotační výzvu, tentokrát není zaměřená na širokou veřejnost, ale na lidi v důchodu a s nízkými příjmy, informoval mluvčí hejtmanství David Šíma.
Vědci z Mendelovy univerzity zkouší možnosti, jak kompostovat gastroodpad
Vědci z Mendelovy univerzity v Brně zkoumají způsoby, jak zbytky jídla z domácností nebo restaurací přeměnit na kvalitní kompost. Zjistili, že pomoci mohou přirozeně se vyskytující bakterie – laktobacily. Univerzita o tom informovala v tiskové zprávě.
Vědec: Zavádění biopotravin do veřejného stravování naráží na řadu bariér
Využití potravin vypěstovaných v režimu ekologického zemědělství ve veřejném stravování naráží na řadu bariér, jako je malý objem produkce nebo velká orientace na cenu. Na dnešní konferenci na ministerstvu zemědělství to řekl Jan Moudrý z Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích. Na několik modelových příkladech upozornil na to, že využití některých biopotravin nemusí zásadně zvyšovat ceny například v nemocničním nebo školním stravování.
Výskyt ohroženého hvozdíku písečného na Litoměřicku se za 14 let zpětinásobil
Výskyt kriticky ohroženého hvozdíku písečného se za 14 let od spuštění záchranného programu více než zpětinásobil. Rostlina přirozeně roste pouze na jediném místě na světě – v přírodní památce Kleneč nedaleko hory Říp na Litoměřicku. Na péči o tuto rostlinu letos přispěla i veřejnost. Vybralo se více než 80.000 korun, které se použily na obnovu přirozeného prostředí pro hvozdík.
Na Šumavě se šíří vzácný brouk kornatec, naposledy tu byl před víc než sto lety
Významnou populaci velmi vzácného brouka kornatce velkého pozorují biologové poslední čtyři roky v Národním parku Šumava, kam se vrátil po víc než sto letech. Mimořádné vzácný živočich se v Česku vyskytuje pouze na několika místech – v Žofínském pralese v Novohradských horách a v Moravskoslezských Beskydech. Tamní populace mají maximálně stovky jedinců. Šumavská populace se už počítá na tisíce a je jedinečná v celé střední Evropě.
Jihlavané mohou odložit použitelné věci i do venkovní skříně na sídlišti
V Jihlavě mohou lidé odložit věci, které ještě mohou posloužit někomu jinému, i do venkovní samoobslužné skříně na sídlišti Březinova. Od minulého týdne tam je mezi nákupním a zdravotním střediskem. Dát do této skříně mohou například nádobí, vázy, květináče, knihy, CD nebo hračky, uvedla radnice na webu. První tzv. re-use centrum v tomto krajském městě funguje od loňska ve sběrném dvoře v Brtnické ulici, podle Služeb města Jihlavy se osvědčilo.
Hlavní cenu Ekofilmu v Brně získal nizozemský snímek o těžbě nerostů v oceánu
Hlavní cenu na mezinárodním festivalu Ekofilm v Brně dnes získal nizozemský snímek Hluboko: pravá cena těžby v oceánech režiséra Maartena van Rouveroyho. Film poukazuje na možnou hrozbu pro ekosystém oceánu v podobě těžby vzácných nerostů. Ocenění si odnesly i další čtyři snímky v různých kategoriích.
Mladí skláři z ČR a Německa tvoří v Anníně na Šumavě díla inspirovaná větrem
Lehkým vánkem i silnou vichřicí se nechali inspirovat studenti středních sklářských škol v ČR a v Německu, kteří ode dneška tvoří v šumavském Anníně na sedmém ročníku mezinárodního sklářského sympozia. V místní sklárně letos pracují studenti Střední uměleckoprůmyslové školy sklářské z Valašského Meziříčí a ze Státní sklářské školy z německého Rheinbachu nedaleko Bonnu.
Nové přírodovědné centrum v Chebu za 35 mil. Kč se otevře koncem listopadu
Nové přírodovědné centrum v areálu Domu dětí a mládeže Sova v Chebu se otevře koncem listopadu. Přístavbu čekají poslední úpravy a vybavení nábytkem, už se do ní stěhují první tropické rostliny. Vzdělávací centrum za 35 milionů korun je nízkonákladové a ekologické. Je vybaveno moderními technologiemi pro vytápění a využití dešťové vody, řekl ředitel domu dětí Miroslav Šverdík.
Vysoké Mýto má nový park, opravilo poslední místo po sovětské armádě
Vysoké Mýto na Orlickoústecku dokončilo obnovu prostranství bývalého vojenského areálu za téměř 63 milionů korun. Nyní je tam nový park s hřištěm či kioskem. Šlo o jedno z posledních neupravených míst, která ve městě zbyla po odchodu sovětské armády, uvedlo město v tiskové zprávě.
Počty lososů migrujících do Česka se posledních 20 let nemění
Do Česka se každoročně vrátí pouze desítky dospělých lososů, kteří migrují z moře do sladkovodních řek, aby se zde rozmnožili. Největší překážkou jsou pro ně jezy a další uměle vytvořené překážky na tocích řek. Počty vracejících se lososů jsou posledních zhruba 20 let stejné. Rybáři o návrat lososa na území Česka usilují opět již od roku 1998 a dodnes uměle vysadili přes 4,1 milionu plůdku.
Lesníci sbírají v korunách stromů šišky, letošek je semenným rokem
Lesníci mají letos žně, v korunách mohou sbírat osivo, které poslouží ve školkách k vypěstování nových stromů. Letošek je semenným rokem pro většinu druhů listnatých stromů i jehličnanů. Stromy v lesích neplodí každý rok, potřebují dobré podmínky a kumulovanou zásobu živin. Sběr semen je v plném proudu i ve Školním lesním podniku Masarykův les Křtiny, informovala mluvčí Mendelovy univerzity v Brně Tereza Pospíchalová.
Noví dobrovolníci vlčích a rysích hlídek se budou učit v Krušných horách
Řady dobrovolníků vlčích a rysích hlídek se rozšíří. Poprvé se noví zájemci o sledování šelem sejdou o nadcházejícím víkendu v Krušných horách s odborníky. Dozví se základy o biologii velkých šelem, o jejich ochraně a stopování. Odstartuje tím třiadvacátá monitorovací sezona dobrovolnických hlídek, které organizuje Hnutí Duha. Hlídky pomáhají mapovat výskyt vlků, rysů a medvědů téměř na celém území České republiky.
Lidé mohou na Českobudějovicku využívat novou pozorovací věž v ptačí oblasti
Lidé mohou využívat novou pozorovací věž v ptačí oblasti poblíž Českobudějovických rybníků. Několik metrů vysokou dřevěnou stavbu za více než dva miliony korun postavil nedaleko Českých Budějovic Jihočeský kraj. Pozorovací věž je v evropsky významné ptačí lokalitě. Novinářům to dnes řekli zástupci kraje.
Pro dobíjení elektroaut se začaly využívat použité baterie elektrovozů
S dobíjením elektrických vozidel nově pomůže také speciální úložiště, které je sestavené z použitých baterií z elektrovozů Škoda Enyaq. Tento unikátní takzvaný dobíjecí hub dnes otevřela ve spolupráci se Škoda Auto v Praze na Chodově Pražská energetika (PRE). Využití bateriového úložiště snižuje nároky na elektrickou distribuční soustavu. PRE o tom dnes informovalo v tiskové zprávě.
Větrolamy pomáhají proti erozi, na jejich obnovu se zaměří Mendelova univerzita
Na obnovu větrolamů, tedy tradičních krajinných prvků s významnou protierozní funkcí, se zaměří vědci z Agronomické fakulty Mendelovy univerzity v Brně. Chtějí vyhodnotit jejich účinnost a přijít s doporučením, jak je nejlépe využívat v současné krajině zasažené klimatickou změnou, suchem, větrnou erozí i degradací půdy, oznámila mluvčí univerzity Tereza Pospíchalová. Větrolamy vznikaly na českém území v polovině minulého století.
U pardubického gymnázia Dašická vzniká výzkumné zařízení na využití bioodpadu
Tři studenti pardubického gymnázia Dašická dnes na pozemcích školy otevřeli první část výzkumného zařízení Aqua-reaktor na zpracování a maximální využití biologického odpadu. S přispěním sponzorů vybudovali Rudolf Samuel Mašek, Dominik Mareš a Filip Dvořáček výzkumné zařízení podobné skleníku, kde funguje malá hydroponická farma či biologický filtr. Ve finále by měl vzniknout komplexní systém včetně bioplynové stanice nebo fotobioreaktor pro kultivaci řas, řekl Mašek.
Rozsáhlý park léčebny v Jevíčku nechává hejtmanství obnovovat
Areál léčebny v Jevíčku na Svitavsku nechává hejtmanství obnovit. Rozsáhlý park potřebuje vegetační úpravy a rekonstrukci cest a schodů. Náklady budou přes osm milionů korun, uvedl kraj v tiskové zprávě. Sanatorium léčí lidi s pneumologickými onemocněními nebo pohybovými obtížemi.
Začíná platit zákaz výroby a prodeje jednorázových plastových příborů
Dneškem nabývá účinnosti zákon, který zakazuje výrobu a prodej jednorázových plastových příborů, talířů nebo brček v souladu s předpisy Evropské unie. Maximální pokuta za porušení zákona bude pět milionů korun. Změny se měly do českého práva dostat už v červenci 2021, ale návrh předložený předchozí vládou Andreje Babiše (ANO) bývalá Sněmovna nestihla projednat do konce volebního období.
Pardubický kraj nechce snižovat teplotu ve třídách svých středních škol
Pardubický kraj nechce kvůli úsporám energií snižovat teplotu ve třídách svých středních škol. Spíše hledá jiné způsoby, jak lze za vytápění ušetřit. I tak se náklady na energie citelně zvýšily již letos, a ještě výrazněji zřejmě vzrostou příští rok.
Liberecký kraj chce nakoupit 34 elektromobilů pro úřad i příspěvkové organizace
Liberecký kraj plánuje velkou investici do elektromobility, pro úřad i krajské příspěvkové organizace plánuje nákup 34 automobilů s elektrickým pohonem. Slibuje si od toho výraznou úsporu nákladů na pohonné hmoty. Podle odhadů to kraj přijde zhruba na 43,5 milionu korun, čtvrtinu by měl získat z fondů Evropské unie. Projekt je rozdělený do dvou let, řekl dnes hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj).
Odpadní vodu by mohly v budoucnosti čistit mikrořasy s „umělou inteligencí“
Odpadní vodu by mohly v budoucnosti čistit mikrořasy s „umělou inteligencí“. Na jejich vývoji pracují výzkumníci z Agronomické fakulty Mendelovy univerzity v Brně. Prostřednictvím chemické modifikace učí řasy reagovat na specifické podněty, například nežádoucí znečišťující a odpadní látky, informovala mluvčí univerzity Tereza Pospíchalová.
Ústecký kraj chce uhradit školákům z regionu pobyty v Českém Švýcarsku
Ústecký kraj uhradí školákům z regionu týdenní pobyty v Českém Švýcarsku. Chce tak pomoci místním podnikatelům, kteří se vyrovnávají s dopady rozsáhlého požáru. Kvůli uzavření největších atrakcí v národním parku lidé ruší podzimní pobyty, zavřeno měli podnikatelé měsíc v létě kvůli likvidaci samotného požáru. Na pobyty by žáci škol zřizovaných Ústeckým krajem mohli odjíždět v říjnu nebo na jaře.
Drony v Českém Švýcarsku kvůli požáru nalétaly bezmála 10.000 kilometrů
Armádní, hasičské a policejní drony nalétaly v Českém Švýcarsku kvůli rozsáhlému letnímu požáru bezmála 10.000 kilometrů. Najít skrytá ohniska pomocí termokamer pomáhalo 20 dronů, které měly 1478 vzletů. V tiskové zprávě to uvedli zástupci firmy DJI Telink, která drony vyvíjí i prodává.
Titul Strom roku 2022 získala třísetletá hrušeň hnilička z Příbramska
Titul Strom roku 2022 získala třísetletá hrušeň hnilička z Drásova na Příbramsku, která roste poblíž bývalé uranové šachty. Na druhém místě v ekologické anketě o nejsympatičtější dřevinu ČR skončil javor babyka z Ústí nad Orlicí, na třetím takzvaná sousedská hruška z Kralic nad Oslavou na Třebíčsku. Anketu pořádala pojednadvacáté Nadace Partnerství. Její výsledky vyhlásila v brněnské hvězdárně.
Pardubice chtějí vybudovat minipark v centru města
Město Pardubice chce získat od státu pozemky v centru, díky čemuž by mohlo propojit zatím neprůchozí místa kolem Machoňovy pasáže. V lokalitě tak může vzniknout i odpočinkové místo, menší park. Novinářům to řekl náměstek primátora Jan Mazuch (ODS). Takzvaný pocket park by měl být ve vnitrobloku v centru města, čímž by propojil třídu Míru, Machoňovu pasáž, Smilovu a Sladkovského ulici. V minulosti už místo částečně průchozí bylo.
Polovina lidí z ČR se bojí, že přechod k udržitelné ekonomice posílí chudobu
Téměř polovina lidí z Česka se obává toho, že přechod k udržitelné ekonomice povede ke zchudnutí země. Jen 11 procent si myslí, že ví dost o plánu na ekologické a udržitelné unijní hospodářství, takzvané Zelené dohodě pro Evropu. Třetina lidí o ní neví skoro nic. Stejný podíl dotázaných míní, že Zelená dohoda bude pro Česko přínosem. Vyplývá to z průzkumu, který provedly Ústav empirických výzkumů STEM a agentura Institut 2050.
MPO chce podpořit stavby větrných či vodních elektráren, poprvé vyhlásilo aukce
Ministerstvo průmyslu a obchodu poprvé vyhlásilo aukce pro provozní podporu výroby elektřiny z nových nebo modernizovaných obnovitelných zdrojů. Soutěžit o ni mohou projekty bioplynových stanic, větrných elektráren a malých vodních elektráren. Ministerstvo si od toho slibuje mimo jiné další snížení závislosti země na zemním plynu z Ruska. Informovalo o tom na svém webu.
Logistické centrum Lidl patří mezi nejekologičtější budovy na světě
Logistické centrum Lidl v Buštěhradě se zařadilo mezi nejekologičtější budovy na světě. Environmentální management patří mezi dlouhodobé priority společnosti Lidl. Důraz na efektivitu provozních procesů, které jsou úzce spojeny s ohleduplností k životnímu prostředí, přináší nové pozitivní milníky. Od letošního roku se společnost Lidl může radovat z jedinečného úspěchu.
Vstupní brána do Českého středohoří vznikne na proboštství v Litoměřicích
Vstupní brána do Českého středohoří vznikne na proboštství v Litoměřicích. Turisté se tu seznámí s barokní historií regionu i místními výrobky. Součástí projektu za 11,8 milionu korun je osvětlení významných staveb ve městě a vybudování interaktivní trasy po církevních památkách.
Vědci z ústecké univerzity zkoumají spáleniště v národním parku České Švýcarsko
Vědci z Fakulty životního prostředí ústecké univerzity zkoumají spáleniště v národním parku České Švýcarsko. V přírodní katastrofě vidí příležitost k nápravě minulých nevhodných zásahů člověka v místě. Hlavní snahou by podle vědců mělo být najít společnou řeč mezi obyvateli, ochranou přírody a turistickým ruchem. Uvedl to ve zprávě zaslané dnes děkan Pavel Kuráň.
Vědci vyvinuli nanomateriál, který dokáže odhalit těžké kovy ve vodě
Olomoučtí vědci společně s dalšími odborníky vyvinuli levný, účinný a recyklovatelný nanomateriál, který dokáže ve vodě odhalit a zlikvidovat těžké kovy, zejména kadmium a olovo. Takzvané grafenové tečky výzkumníci už využili pro přípravu papírového detektoru. Jednoduchý test prokáže přítomnost nebezpečných těžkých kovů bez nákladných přístrojů zhruba do 30 minut, informovali zástupci vědeckého institutu CATRIN Univerzity Palackého v Olomouci.
Tisíce lidí dnes v Česku budou sbírat odpadky v přírodě i v ulicích
„Máme nahlášeny zhruba tři stovky úklidových akcí,“ řekl Radek Janoušek ze spolku Ukliďme Česko. Podotkl, že je to zhruba stejně jako loni. Janoušek také sdělil, že na celý podzim je nachystáno přes 650 společných úklidů. Mapa akcí je na webu. V letošní jarní fázi kampaně, jejíž hlavní den připadl na 2. dubna, lidé podle pořadatele posbírali 1800 tun odpadu během 3000 úklidů.
V lesích Vysočiny roste hodně hřibů i jiných hub, mykologové chystají výstavy
V lesích Vysočiny teď roste hodně hřibů i další druhy jedlých hub, houbaři jich nosí plné košíky. Podle mykologů pomohlo vlhko a teplo, dobré podmínky pro růst hub by podle nich měly ještě nějakou dobu vydržet. V jihlavském Muzeu Vysočiny teď každé pondělní odpoledne funguje mykologická poradna, otevřená bude do konce října.
Skauti a státní agentura ochrany přírody budou spolupracovat při ochraně krajiny
Zástupci skautské organizace, Skautského institutu a Agentury ochrany přírody a krajiny (AOPK) ČR dnes podepsali memorandum, které má přispět k většímu zapojení dětí a dalších dobrovolníků do praktické ochrany přírody. Tento krok je potvrzením dlouhodobé spolupráce těchto organizací při péči o okolní krajinu.
Královéhradecký kraj dá na podporu životního prostředí tři miliony korun
Královéhradecký kraj v pěti dotačních titulech pro životní prostředí a zemědělství rozdělí zhruba tři miliony korun. O podporu mohou zájemci žádat od 5. prosince do 6. ledna, informovali dnes zástupci hejtmanství. Podle náměstka hejtmana pro životní prostředí, zemědělství a vodohospodářství Pavla Bělobrádka (KDU-ČSL) je kromě ochrany přírody a krajiny prioritou zadržování vody v krajině. Na zadržování vody v krajině dá kraj 500.000 korun.
Zastávky MHD v Pardubicích mají design, který eliminuje nárazy ptáků do skla
Zastávky městské hromadné dopravy v Pardubicích, které stojí u parků a další zelených ploch, budou míst speciální design. První prototypy zastávkových přístřešků mají grafické prvky, které eliminují nárazy ptáků do skel. Zároveň jde o grafiku, která zlepšuje orientaci slabozrakých.
Začíná Týden pro klima, v plánu jsou projekce, workshopy i piknik
Desítky akcí po celém Česku přinese Týden pro klima, který začíná dnes a upozorňuje na nutnost lepší ochrany klimatu. V plánu jsou například přednášky o dopadech změny klimatu, promítání snímků s ekologickou tematikou, piknik i akce, kde si lidé mohou vyměnit knihy nebo oblečení. Týden pro klima se letos koná potřetí.
V Olomouci začnou Ekologické dny, nabídnou besedy i jarmark s koncerty
Festivalové besedy s odborníky, vycházky či tradiční jarmark s koncerty nabídne letošní ročník Ekologických dnů v Olomouci (EDO). Festival pořadatelé znovu přesunuli z původního termínu z května na září a z olomouckého Horního náměstí do pořádajícího ekologického střediska Sluňákov. Změny si již dříve vyžádala pandemie koronaviru, příští rok by jej pořadatelé chtěli znovu vrátit do původního květnového termínu,
Google ve svých mapách spustí funkcí výběru trasy podle spotřeby paliva
Google v Česku a dalších evropských zemích v nadcházejících týdnech zavede do svých map novou funkci ekologických tras. Řidiči si díky službě založené na umělé inteligenci budou moci zvolit vedle nejrychlejší trasy také cestu nejúspornější, která šetří pohonné hmoty a snižuje uhlíkovou stopu.
Plánovaná výstavba větrných elektráren na Liberecku naráží na odpor místních
Plánovaná výstavba větrných elektráren v příhraničí ve Frýdlantském výběžku na Liberecku naráží na odpor místních. Obavy mají z přílišné blízkosti u domů, hluku, negativního vlivu na krajinu i velikosti elektráren. I to zaznělo na několikahodinové vzrušené debatě v Dolní Řasnici, kde firma W.E.B Větrná Energie představovala svůj záměr. V případě realizace půjde zřejmě o největší větrný park v republice, co se týče výkonu.
Zelené střechy jsou budoucností při realizaci montované haly
Montované haly se budují napříč Českem. V kontextu přísných ekologických norem a enviromentálních zákonů je zřejmé, že se budeme stále více přibližovat ekologii a energetické soběstačnosti budov. Montované haly jsou primárně určeny pro průmysl. Přesto se však mohou stát součástí změny v trendu myšlení investorů od čistě ekonomických cílů, což znamená rychle a levně, směrem k dosažení výborného zateplení v kombinaci s ekologií.
Modrá zpráva: Nejvíce vodních toků v ČR je stále v kategorii znečištěná voda
Za posledních 25 let se sice zlepšila kvalita vodních toků, většina však stále spadá do kategorie znečištěná voda, což je třetí stupeň znečištění z pěti. Zároveň přibývá více úseků vod, které jsou jen mírně znečištěné, resp. nejsou nijak významně ovlivněné lidskou činností. Vyplývá to z každoroční zprávy o stavu vodního hospodářství, takzvané Modré zprávy, kterou vydávají společně ministerstvo zemědělství a ministerstvo životního prostředí. Tento týden ji projednala vláda.
V botanické zahradě v Brně poprvé vykvetl stoletý kaktus, květy má otevřené den
V brněnské botanické zahradě letos poprvé vykvetl více než stoletý kaktus, velký exemplář druhu echinokaktus Grusonův. Pro kvetení si shodou okolností vybral rok, kdy Botanická zahrada Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity v Kotlářské ulici slaví 100 let existence. Květy ale zůstávají otevřené jen krátce – jediný den.
Kopřivnice spustila pilotní projekt třídění biologického odpadu z kuchyní
Město Kopřivnice na Novojičínsku spustilo pilotní projekt třídění biologicky rozložitelného odpadu z kuchyní. Pro tento účel dnes na sídlišti Sever nechalo rozmístit 20 speciálních sběrných nádob. Cílem je snížit podíl směsného komunálního odpadu končícího na skládkách, a tím i růst poplatků za jeho likvidaci.
Zájem o dotace na nový plynový kotel byl v Pardubickém kraji nízký
Pardubický kraj 31. srpna ukončil příjem žádostí o dotace na výměnu neekologických kotlů za nové zdroje tepla pro nízkopříjmové domácnosti. Přijal jich 832 v celkové požadované částce 122,9 milionu korun, připraveno měl 171 milionů korun. Největší zájem měli žadatelé o pořízení tepelného čerpadla, bylo jich 46 procent. Naopak nejméně bylo žádostí o příspěvek na kondenzační plynový kotel, jen 13 procent,
V Podyjí rozkvetla vřesoviště, letos ukázkově
V Podyjí na Znojemsku se i letos mohou zájemci potěšit pohledem na rozsáhlé fialově rozkvetlé plochy vřesu obecného. Jsou ho desítky hektarů v pásu od Znojma až k rakouskému Retzu. Nejlépe dostupný je přímo ze Znojma. Po suchých letech letos kvete obzvlášť pěkně. Vřes rozkvétá postupně a pokvete zhruba do konce září.
Biopotravinou roku je sýr z Ekofarmy Javorník, farem meziročně přibylo
Českou biopotravinou roku je Bio sýr s bílou plísní z Ekofarmy Javorník, který zvítězil také v kategorii biopotravina živočišného původu. Odborná porota vítěze vybrala ze 120 přihlášených produktů. Na tiskové konferenci to dnes oznámili organizátoři soutěže a ministr zemědělství Zdeněk Nekula (KDU-ČSL). Dodal, že v ČR meziročně přibylo více než 260 ekologických zemědělců.
Chrudim chce dál rozšířit systém sběru separovaných opadů
Chrudim chce dál rozšířit systém sběru separovaných opadů. Vloni zahájila svoz bioodpadu od rodinných domů, příští rok chce zavést také svoz vytříděného papíru a plastů v pytlích. Vedení města schválilo podání žádosti o dotaci na pořízení sběrných nádob a další využívání softwaru na evidenci odpadů, řekl dnes novinářům místostarosta Aleš Nunvář (Piráti).
Zemědělci příští rok nebudou muset na polích střídat plodiny
Zemědělci nebudou muset příští rok osít pole stejnými plodinami jako letos, umožňuje to výjimka z ekologických pravidel. Budou také moci osít plochy, které by jinak musely zůstat ladem. Na agrosalonu Země živitelka o přijetí výjimek informoval ministr zemědělství Zdeněk Nekula (KDU-ČSL). Umožnila je Evropská komise jako pomoc zemědělcům zasaženým růstem cen energií pohonných hmot nebo krmiv.
Gymnázium Mikuláše Koperníka v Bílovci má vlastní výukovou aquaponickou farmu
Gymnázium Mikuláše Koperníka v Bílovci na Novojičínsku má nově vlastní výukovou aquaponickou farmu. K intenzivnějšímu zaměření na ekologii a enviromentální výchovu bude využívat i školní zahradu, včelí úly v areálu školy a pronajatý kamenolom. Za rok chce škola otevřít i nový obor vzdělávání zaměřený na ekologii.
ČR dá na chytré technologie v zemědělství do r. 2027 přes miliardu korun
Na takzvané chytré technologie v zemědělství chce dát Česko v příštích pěti letech přes miliardu korun. Nejvíc jsou potřeba v prvovýrobě, hlavně v živočišné výrobě, kde schází pracovníci. Fakulta zemědělská a technologická Jihočeské univerzity chce v akademickém roce 2023 / 2024 otevřít obor zaměřený na tyto technologie. Zájem o obor mají i zahraniční studenti. Novinářům to dnes řekli zástupci ministerstva zemědělství, agrární komory a školy.
Ministerstvo zemědělství dá v příštích 10 letech 15 miliard Kč na výzkum a vývoj
Ministerstvo zemědělství (MZe) dá v příštích deseti letech zhruba 15 miliard korun na výzkum a vývoj, který se zaměří na globální změny v biosféře, ekologické zemědělství a inovace. Vědci z oboru zemědělství, potravinářství, vodního hospodářství a lesnictví by se měli zabývat například udržitelnou produkcí potravin nebo stavem půdy, vody a lesů. Vyplývá to z Koncepce výzkumu a vývoje a inovací MZe, který dnes projednala vláda.
Ekologové: Řešením vysokých cen energií je vyjmutí plynových elektráren z trhu
Ekologické organizace navrhují, aby státy EU postavily plynové elektrárny mimo trh. Právě tyto elektrárny podle ekologů kvůli vysokým cenám plynu zvyšují ceny elektřiny. Je nutné zastavit růst ceny elektřiny a srazit ji na nižší úroveň, uvedly dnes ve společné tiskové zprávě Greenpeace ČR, Hnutí Duha, Reset a Centrum pro dopravu a energetiku.
Na ČZU v pondělí začne Evropský kongres ochranářské biologie
V Praze v pondělí začne šestý ročník Evropského kongresu ochranářské biologie (ECBB Prague 2022), bude se konat do pátku na České zemědělské univerzitě (ČZU). V rámci konference, jejíž letošním tématem je krize biodiverzity v měnícím se světě, se budou konat tři sympozia věnující se návratu velkých zvířat do evropské krajiny. V tiskové zprávě o tom informovala organizace Česká krajina.
Kraj omezil kácení v Krušnohoří, Greenpeace žádá ještě přísnější postup
Ústecký kraj omezil těžbu dřeva v evropsky významné lokalitě Východní Krušnohoří. Ekologická organizace Greenpeace se ale proti rozhodnutí odvolala k ministerstvu životního prostředí, žádá ještě přísnější postup. Organizaci vadí postup státního podniku Lesy ČR, který podle Greenpeace ve zmíněné oblasti letos na jaře vykácel přes 200 let staré vzácné buky bez platného povolení.
V národním parku Podyjí se po 50 letech objevil kriticky ohrožený sysel obecný
Kriticky ohrožený sysel obecný se poprvé po 50 letech objevil v národním parku Podyjí. Pomohla k tomu pastva divokých koní na havranické pastvině. Díky koním se podařilo obnovit krátkostéblé trávníky, které jsou biotopem syslů, uvedl dnes v tiskové zprávě Miloslav Jirků z Biologického centra Akademie věd ČR. Podle zjištění se sysel v místě i rozmnožuje.
Počasí
EKO DESATERO aneb jak se chovat v přírodě
Zdroj: kouzlolesa.cz