ODPADY
Písek připravuje projekt výstavby zařízení pro energetické využití odpadu
Písek připravuje projekt výstavby zařízení pro energetické využití odpadu (ZEVO). Ročně by mělo zpracovat 50.000 tun odpadu z města i okolních obcí, s nimiž Písek bude v tomto směru spolupracovat. Podle něj má ZEVO další velký přínos v tom, že město přestane být ve vytápění závislé na fosilních palivech.
Sdílení textilu Mewa je snadné a šetrné k životnímu prostředí
Sdílení textilu Mewa je snadné a šetrné k životnímu prostředí. Podnikové textilie můžete používat, aniž byste je museli kupovat Každodenní život bez možnosti sdílení už si dnes nedokážeme ani představit. Existuje mnoho faktorů, díky kterým tento trend v posledních letech stále sílí. Změny klimatu, stále větší digitalizace a ekonomické důsledky pandemie koronaviru nás vedou k udržitelnější spotřebě.
MŽP nabídne obcím dotace na projekty předcházení vzniku komunálních odpadů
Obce budou moci zažádat o dotace na projekty předcházení vzniku komunálních odpadů. Ministerstvo životního prostředí jim poskytne 500 milionů korun z evropských fondů v rámci Operačního programu Životní prostředí (OPŽP). Dotace lze využít pro koupi domácích kompostérů nebo opětovně použitelného nádobí. O tuto podporu mohou obce žádat od středy 21. prosince 2022 do konce roku 2023.
V Litomyšli se příští rok zvýší poplatek za odpady, město na ně nedoplácí
V Litomyšli se od příštího roku zvýší poplatek za komunální odpad. Místo letošních 804 korun ročně za obyvatele budou lidé platit 912 korun. Nové znění vyhlášky schválili zastupitelé. Podle starosty Daniela Brýdla (Generace 89) město na odpadový systém nic nedoplácí, všechny náklady snížené o příjmy za tříděný odpad rozpočítává mezi obyvatele s trvalým pobytem.
Slevu na svoz odpadu v Chomutově budou mít i starší děti
Padesátiprocentní slevu z poplatku za svoz odpadu budou mít příští rok v Chomutově děti od čtyř do 15 let. Zastupitelé dnes rozšířili úlevu pro některé kategorie obyvatel, aby jim pomohli v tíživé finanční situaci způsobené inflací a zdražováním. Úplné osvobození od poplatku ve výši 800 korun ročně čeká seniory nad 75 let a malé děti do tří let. Zastupitelé upravili původní návrh,
Česká města získávají kontrolu nad odpadem
Slovenská technologická společnost Sensoneo, která vyvíjí a poskytuje revoluční řešení pro efektivní a transparentní správu odpadu, poskytla svá řešení dalším českým městům. Město Znojmo využívá ve vybraných kontejnerech senzory, díky čemu mají svozová společnost i občané přehled o jejich naplněnosti. Ve městě Tábor byl instalován tzv. Watchdog: nástroj pro kompletní digitalizaci a automatickou evidenci procesu svozu odpadu,
Průzkum: Více než polovina Čechů nerecykluje obaly od vánočních figurek
Více než polovina Čechů nerecykluje alobalové obaly od figurek, které se prodávají hlavně před Vánoci nebo na svátek svatého Mikuláše. Do směsného odpadu je vyhazuje 51 procent lidí, 35 procent je správně vyhazuje do kontejneru na kovy. Zbývající lidé je vyhodí do špatného kontejneru. Vyplývá to z listopadového průzkumu agentury Ipsos pro společnost Nestlé mezi 500 respondenty.
Vědci v Brně zkoumají, jak zlepšit třídění potravinového odpadu na sídlištích
Vědci z Mendelovy univerzity v Brně zkoumají, jak lze zlepšit třídění potravinového odpadu na sídlištích. Testují například přísady do sběrných nádob, které by následně tolik nezapáchaly. Výzkumníci o tom dnes informovali na tiskové konferenci. Výzkumný tým Provozně ekonomické fakulty se problematice plýtvání potravin věnuje dlouhodobě, z jeho dřívějších dat vyplývá,
Reuse centrum v Ostravě za dva roky fungování prodalo asi 100.000 věcí
Reuse centrum v Ostravě během dvou let svého fungování prodalo zhruba 100.000 předmětů, které by jinak skončily v odpadu. Zájem o jeho služby vzrůstá nejen v souvislosti s ekonomickou krizí, ale i s příchodem uprchlíků z Ukrajiny. Novinářům to dnes řekli zástupci města a městské odpadové společnosti OZO Ostrava, která centrum zaměřené na opětovné použití starších věcí provozuje.
Pardubice umožní třídění bioodpadu na více sídlištích
Možnost třídit bioodpad chce město Pardubice v příštím roce rozšířit na více sídlišť. Jedná o tom se starosty. Zatím třídí zájemci na sídlišti Dubina. Novinářům to řekl primátor Jan Nadrchal (ANO). Bioodpad mohou obyvatelé rodinných domů třídit v Pardubicích 15 let. Před dvěma lety začal pilotní projekt odděleného sběru bioodpadu v sídlištní zástavbě Dubina. Služba je zadarmo.
Ústečané budou opět platit poplatek za svoz komunálního odpadu
Obyvatelé Ústí nad Labem budou od příštího roku opět platit poplatek za svoz komunálního odpadu. Poplatek zastupitelé zrušili v roce 2017. Nová vyhláška, kterou dnes schválili zastupitelé, počítá s ročním poplatkem 720 korun za osobu. Děti do 18 let budou od poplatku osvobozeny, senioři nad 65 let zaplatí polovinu. Město by si tak mělo přijít na 32 milionů korun. Pro se vyslovilo 20 zastupitelů, proti bylo deset a zdrželo se šest.
Litoměřice umisťují další kontejnery na odpad pod zem
Litoměřice umístily na dalších dvou místech kontejnery na odpad pod zem. Jsou tam i nádoby na kovy. Odborníci nyní prozkoumají, zda je možné je schovat pod zem také v historickém centru na Mírovém náměstí. Přínos podzemních kontejnerů je viditelný hlavně na sídlištích, kde kapacita nádob na odpad často nestačí.
Ústí nad Labem plánuje po letech zavést poplatek za odpad
Ústí nad Labem chce po letech zavést poplatek za komunální odpad. Nová vyhláška, kterou budou v pondělí projednávat zastupitelé, počítá s ročním poplatkem 720 korun za osobu. Opoziční hnutí Ústecké fórum občanů (UFO) kdysi poplatek zrušilo a s jeho znovuzavedením nesouhlasí.
Průzkum: Zavedení zálohovaných PET lahví podporuje 74 procent lidí
Zavedení záloh na PET lahve podporuje 74 procent Čechů, pro zálohy na plechovky je 70 procent lidí. Vyplývá to z průzkumu agentury Ipsos pro Iniciativu pro zálohování, která sdružuje velké výrobce nápojů. Podle průzkumu by zavedení záloh výrazně nezměnilo nákupní chování a zhruba 80 procent lidí by PET lahve i plechovky nakupovalo ve stejné míře jako nyní.
Ministerstvo životního prostředí chystá zákon o zálohách na PET lahve
Ministerstvo životního prostředí (MŽP) chystá zákon o zálohách na PET lahve, plechovky nebo další produkty. Podrobnosti zatím MŽP nezveřejnilo. Stále vede jednání s výrobci nápojů či odpadovými firmami. Čeká také na návrh nového unijního nařízení o obalech a obalových odpadech, který představí Evropská komise na konci listopadu. Zatím je zálohování pouze dobrovolné.
Na Vyškovsku začali třídit kuchyňský odpad, míří do bioplynové stanice
Ve Vyškově a Bučovicích začali lidé letos v první polovině roku třídit kuchyňský odpad a začátkem listopadu začali třídit i obyvatelé Slavkova u Brna a Ivanovic na Hané. Cílem je, aby tento energeticky využitelný odpad nekončil na skládce, uvedl v tiskové zprávě výkonný ředitel odpadové společnosti Respono Milan Černošek. Kuchyňský odpad se vozí do vyškovské bioplynové stanice a slouží k výrobě tepla a elektřiny.
Uzamykatelné kontejnery na biodpad v Pardubicích zlepšily třídění
Pilotní projekt třídění biologického odpadu na sídlišti Dubina v Pardubicích se podařilo upravit tak, aby fungoval. Lidé nejdřív netřídili správně, což se díky uzamykatelným nádobám postupně zlepšilo. Klíče od nich mají jen lidé, kteří třídit biodpad chtějí, sdělily v tiskové zprávě Služby města Pardubic. Možnost vyhazovat biodpad do hnědých kontejnerů mají lidé na Dubině od října 2020.
Nejméně odpadu vyprodukovali lidé v Jeseníku, Hustopečích a Bílé Vodě
Nejméně směsného komunálního odpadu v Olomouckém kraji vyprodukovali v roce 2021 lidé v Jeseníku, Hustopečích nad Bečvou na Přerovsku a Bílé Vodě na Jesenicku. Vyplývá to z výsledků letošního ročníku soutěže Odpadový Oskar, kterou spolek Arnika vyhlásil poosmé. Oceněné obce podle organizátorů soutěže díky třídění vykazují nízkou produkci směsného komunálního odpadu dlouhodobě. Krajské výsledky soutěže Odpadový Oskar byly vyhlášeny v Olomouci.
V Brandýse n.L. spustí v listopadu zkušebně sběr kuchyňského odpadu z domácností
Brandýs nad Labem-Stará Boleslav spustí v listopadu zkušební provoz sběru kuchyňského odpadu z domácností. Pilotně se budou moci zapojit lidé téměř ze 470 domácností na sídlišti U Nádraží. Město zkušební provoz po třech měsících vyhodnotí a rozhodne o případném rozšíření do dalších městských částí. Náklady na pilotní projekt, který pro město zajišťuje společnost JRK, zatím přesáhly 200.000 korun.
V Pardubicích bude další veřejné projednání modernizace spalovny v Rybitví
V Pardubicích se 14. listopadu bude konat veřejné projednání záměru modernizace spalovny nebezpečných odpadů v Rybitví. O její otevření společnost AVE CZ odpadové hospodářství usiluje již více než deset let. Vedení města na mimořádném jednání rady znovu vyjádřilo odmítavý postoj k záměru, řekla náměstkyně primátora Jiřina Klčová (ANO).
Náklady na odpad loni v Prostějově vzrostly na rekordních 51,5 mil. Kč
Náklady na svoz a likvidaci komunálního odpadu v Prostějově od roku 2017 rostou. Loni byly 51,5 milionu korun, což je nejvyšší částka v historii města. Letos pak radnice za tuto komunální službu kvůli vysoké inflaci zaplatí o další čtyři miliony korun navíc. Náklady na likvidaci odpadu rostou kvůli každoročnímu zvyšování cen za jeho ukládání na skládky. Náklady svozových firem nyní také negativně ovlivňuje rostoucí inflace.
Víte, co patří do hnědých popelnic?
Někdy přehlížená, ale přitom velmi důležitá a dobře využitelná část odpadu nese na první pohled možná trochu nejasnou zkratku BRKO. Jde o biologicky rozložitelný komunální odpad. Ten patří do hnědých popelnic a kontejnerů, jimž se někdy říká kompostejnery. Ačkoli není jeho třídění úplnou novinkou, spousta lidí si stále není jistá, co by do těchto nádob měla správně vyhazovat.
Průzkum: Dvě pětiny lidí při přípravě jídla dbají na to, aby se neplýtvalo
Více než čtyři pětiny lidí při přípravě jídla dbají na to, aby využily veškeré suroviny, a 62 procent má špatné svědomí, když jídlem plýtvá. V tiskové zprávě o průzkumu postojů k potravinovému odpadu to uvedlo Centrum pro výzkum veřejného mínění (CVVM). Více než polovina lidí se podle výsledků průzkumu domnívá, že potravinový odpad nepředstavuje problém pro životní prostředí.
Vědci: Lidé nemají přehled o tom, jak plýtvají potravinami
Lidé v Česku vyhazují více potravin, než subjektivně vnímají. Na dnešní konferenci o potravinovém odpadu to řekla Lea Kubíčková z Mendelovy univerzity Brně. Z jejího výzkumu vyplynulo, že jeden člověk vyhodil loni v průměru 33 kilogramů potravin, respondenti ale uvedli, že vyhodili měně než poloviční množství. K podobnému výsledku dospěl také výzkum Akademie věd ČR,
Bárta: Jsme civilizace, která většinu z toho, co vyrobí, nevrátí do přírody
Produkce plastů na světě ročně vystoupala na současných 380 milionů tun. V roce 1950 to byly pouze dvě tuny. Výroba plastů navíc roste výrazně rychleji než jejich recyklace. Na společensko-filozofické a vědecké konferenci Vize Česka v Táboře to řekl ve své přednášce egyptolog Miroslav Bárta.
Na některých sídlištích v Jablonci nad Nisou začnou zkušebně třídit bioodpad
Na některých sídlištích v Jablonci nad Nisou začnou zkušebně třídit biologicky rozložitelné odpady z domácností. Cílem projektu je snížit množství směsného komunálního odpadu v černých nádobách a bioodpad zpracovat a využít. Do pilotního programu byly vybrány panelové domy v lokalitě Nová Pasířská a blízkém okolí a ve Mšeně.
Vědci z Mendelovy univerzity zkouší možnosti, jak kompostovat gastroodpad
Vědci z Mendelovy univerzity v Brně zkoumají způsoby, jak zbytky jídla z domácností nebo restaurací přeměnit na kvalitní kompost. Zjistili, že pomoci mohou přirozeně se vyskytující bakterie – laktobacily. Univerzita o tom informovala v tiskové zprávě.
Přes 25.000 dobrovolníků dnes začne uklízet v lesích, parcích či na hřištích
Přes 25.000 dobrovolníků dnes začne uklízet v lesích, parcích či na hřištích v celém Česku. Podle organizátorů z České rady dětí a mládeže jsou naplánovány stovky akcí, které potrvají do 16. října. Kromě úklidu budou lidé zvelebovat své okolí třeba vysazováním stromů nebo výrobou krmítek.
U pardubického gymnázia Dašická vzniká výzkumné zařízení na využití bioodpadu
Tři studenti pardubického gymnázia Dašická dnes na pozemcích školy otevřeli první část výzkumného zařízení Aqua-reaktor na zpracování a maximální využití biologického odpadu. S přispěním sponzorů vybudovali Rudolf Samuel Mašek, Dominik Mareš a Filip Dvořáček výzkumné zařízení podobné skleníku, kde funguje malá hydroponická farma či biologický filtr. Ve finále by měl vzniknout komplexní systém včetně bioplynové stanice nebo fotobioreaktor pro kultivaci řas, řekl Mašek.
Začíná platit zákaz výroby a prodeje jednorázových plastových příborů
Dneškem nabývá účinnosti zákon, který zakazuje výrobu a prodej jednorázových plastových příborů, talířů nebo brček v souladu s předpisy Evropské unie. Maximální pokuta za porušení zákona bude pět milionů korun. Změny se měly do českého práva dostat už v červenci 2021, ale návrh předložený předchozí vládou Andreje Babiše (ANO) bývalá Sněmovna nestihla projednat do konce volebního období.
Hradec Králové zavede třídění odpadu z kuchyní, pořídí na to zvláštní popelnice
Lidé ve stotisícovém Hradci Králové budou moci třídit do zvláštních popelnic i odpad z kuchyní, například zbytky jídel či prošlé potraviny. Odpadová společnost Hradecké služby v následujících měsících po městě rozmístí 205 speciálních hnědých popelnic na takzvaný gastroodpad. Radnice zavedení systému letos a v roce 2023 podpoří částkou 3,2 milionu korun, řekla mluvčí radnice Kateřina Rohlíčková.
Tisíce lidí dnes v Česku budou sbírat odpadky v přírodě i v ulicích
„Máme nahlášeny zhruba tři stovky úklidových akcí,“ řekl Radek Janoušek ze spolku Ukliďme Česko. Podotkl, že je to zhruba stejně jako loni. Janoušek také sdělil, že na celý podzim je nachystáno přes 650 společných úklidů. Mapa akcí je na webu. V letošní jarní fázi kampaně, jejíž hlavní den připadl na 2. dubna, lidé podle pořadatele posbírali 1800 tun odpadu během 3000 úklidů.
Jablonec nad Nisou se připojí k plánům na výstavbu bioplynové stanice v Liberci
Jablonec nad Nisou se připojí k plánům na výstavbu bioplynové stanice v Liberci. Projekt, který podle předběžných odhadů přijde zhruba na půl miliardy korun, připravují Teplárna Liberec a MVV Energie CZ ve spolupráci s podnikem Severočeské vodovody a kanalizace (SČVK). Stanice by měla stát v areálu čistírny odpadních vod v Liberci a ročně by měla zpracovat 20.000 až 30.000 tun
Odpadového Oskara za nejméně směsného dopadu získal Fulnek, Chvalšiny, Bílá Voda
Nejméně směsného odpadu v Česku loni vyprodukovali obyvatelé Fulneku, Chvalšin a Bílé Vody. Obce tak získaly Odpadového Oskara, kterého uděluje nezisková organizace Arnika. V popelnicích ve Fulneku na Novojičínsku, který zvítězil v kategorii měst nad 5000 obyvatel, loni skončilo v průměru 101,3 kilogramu směsného odpadu na obyvatele.
Iniciativa představila návrh systému plošného zálohování nápojových obalů
Plán, jak by mohlo fungovat plošné zálohování nápojových PET lahví a plechovek v Česku, v Praze médiím představila Iniciativa pro zálohování. Systém by zahrnoval téměř 11.000 sběrných míst a obaly v objemu od 0,1 do tří litrů. Výše zálohy by zřejmě byla tři až pět korun. Iniciativa se snaží prosadit samostatný zákon, který by povinné zálohování zavedl. O tématu jedná s ministerstvem životního prostředí (MŽP).
Kopřivnice spustila pilotní projekt třídění biologického odpadu z kuchyní
Město Kopřivnice na Novojičínsku spustilo pilotní projekt třídění biologicky rozložitelného odpadu z kuchyní. Pro tento účel dnes na sídlišti Sever nechalo rozmístit 20 speciálních sběrných nádob. Cílem je snížit podíl směsného komunálního odpadu končícího na skládkách, a tím i růst poplatků za jeho likvidaci.
Chrudim chce dál rozšířit systém sběru separovaných opadů
Chrudim chce dál rozšířit systém sběru separovaných opadů. Vloni zahájila svoz bioodpadu od rodinných domů, příští rok chce zavést také svoz vytříděného papíru a plastů v pytlích. Vedení města schválilo podání žádosti o dotaci na pořízení sběrných nádob a další využívání softwaru na evidenci odpadů, řekl dnes novinářům místostarosta Aleš Nunvář (Piráti).
Policie stíhá odpadovou firmu z krácení daní se škodou 3,76 miliardy korun
Národní centrála proti organizovanému zločinu (NCOZ) začala stíhat firmu AVE CZ odpadové hospodářství z krácení daní kvůli nakládání s odpady. Na policejním webu to dnes uvedl mluvčí NCOZ Jaroslav Ibehej. Server Lidovky.cz napsal, že kriminalisté vyčíslili škodu na 3,76 miliardy korun. Zahájení trestního řízení je podle AVE CZ nepodložené a postavené na chybných závěrech policie, podala proto stížnost. Stanovenou škodu označila za virtuální.
Nádoby na plast a papír dostaly domy v dalších částech Jablonce nad Nisou
Nádoby na třídění plastu a papíru dostali obyvatelé rodinných a menších bytových domů v dalších částech Jablonce nad Nisou. Přímo u domu mohou ve druhém největším městě Libereckého kraje od června třídit obyvatelé rodinných a meších bytových domů v částech Kokonín a Vrkoslavice, od září tuto možnost dostanou také obyvatelé Žižkova Vrchu, části centra města, okolí Doliny a novoveského koupaliště, řekla mluvčí magistrátu Jan Fričová.
Záměr spalovny odpadu v Opatovicích bude muset podstoupit posouzení EIA
Záměr vzniku zařízení pro energetické využití odpadu (ZEVO), které chce ve svém areálu vybudovat elektrárna Opatovice, bude muset podstoupit posouzení vlivu na životní prostředí (EIA). Ve zjišťovacím řízení o tom rozhodlo ministerstvo životního prostředí. Proti plánu vystupují některé okolní obce a spolky, připomínky mají i úřady.
Plastové lahve budou muset být ze 30 procent z recyklátu, Senát to dnes schválil
Plastové nápojové lahve bude nutné do roku 2025 vyrábět z jedné čtvrtiny z recyklovaného plastu, v roce 2030 až z 30 procent. Nádoby do objemu tří litrů s víčky z plastu budou muset mít tyto uzávěry připevněné k výrobku. Schválil to dnes Senát v novelách, které souvisejí se zákazem některých jednorázových plastových výrobků. Normu, kterou podpořilo 57 ze 71 přítomných senátorů, nyní dostane k podpisu prezident.
Průzkum: Zářivky a žárovky by ekologicky vyhodila jen polovina lidí z Česka
Jen 55 procent lidí z Česka by vysloužilé úsporné LED zářivky či wolframové žárovky doneslo do míst k tomu určených. Vyplývá to z průzkumu, o kterém dnes informovala v tiskové zprávě společnost Ekolamp. Průzkum podle ní také ukázal, že lidé jsou ochotni dojít do sběrného místa, pokud je do kilometru od jejich bydliště. Šetření se letos zúčastnilo 1204 respondentů.
Pěnový polystyren má vysoký potenciál pro oběhové hospodářství
Vědecké centrum Evropské komise: pěnový polystyren má vysoký potenciál pro oběhové hospodářství Výzkumné centrum Evropské komise (JRC) zveřejnilo studii referující o vysokém potenciálu pěnového polystyrenu pro oběhové hospodářství. Do studie bylo zařazeno 12 druhů odpadů, u nichž by měla Evropa přednostně řešit systém třídění a následné eliminace ve vztahu k cirkulární ekonomice.
Mladá Boleslav začne budovat další stanoviště pro podzemní kontejnery
V Mladé Boleslavi v Zahradníkově ulici začne v pondělí budování dalšího stanoviště pro podzemní kontejnery na směsný a tříděný odpad. Od roku 2013 jich město pořídilo 18, každoročně přibyde jedno až dvě stanoviště, jedno vyjde město zhruba na milion korun, řekl za magistrát Pavel Šubrt.
Zálohování plastových lahví zůstane nadále dobrovolné, rozhodla Sněmovna
Zálohování plastových lahví zůstane nadále dobrovolné. Plastové nápojové lahve budou muset být do roku 2025 vyrobeny z jedné čtvrtiny z recyklovaného plastu, v roce 2030 až z 30 procent. Nádoby do objemu tří litrů s víčky z plastu budou muset mít tyto uzávěry připevněny k výrobku. Schválila to dnes Sněmovna.
Česká Třebová dokončila kompostárnu, zpracuje bioodpad i z okolních obcí
Česká Třebová na Orlickoústecku po roce dokončila výstavbu kompostéru na skládce v Třebovicích. Stála 46,5 milionu korun. Bude součástí regionálního centra pro nakládání s odpady. ČTK to řekl jednatel městské společnosti Eko Bi Zdeněk Řehák.
K Svaz: Rozvoj oběhového hospodářství v ČR komplikuje i nejasná definice odpadu
Rozvoj oběhového hospodářství, tedy opětovného využití produktů, materiálů a zdrojů, v Česku komplikuje nejasná definice odpadu a výrobku. V tiskové zprávě to uvedl Svaz průmyslu a dopravy ČR. Podle svazu chybí i recyklační kapacity a na jejich výstavbu je třeba více peněz.
Vědci zjišťují, jak ve stavebnictví znovu využít dřevo ze zbouraných staveb
Vědci z brněnské Mendelovy univerzity (MENDELU) zjišťují, jak znovu využít ve stavebnictví dřevo pocházející ze zbouraných staveb. Dosud končilo ve spalovnách, vědci z něj zkoušejí vyrobit takzvané OSB desky, jejichž spotřeba s poptávkou po dřevostavbách roste. Univerzita o tom informovala v tiskové zprávě.
Snahy o obnovení spalovny v Rybitví pokračují, Pardubice budou opět proti
Firma AVE CZ v nejbližších dnech předloží ministerstvu životního prostředí přepracovanou dokumentaci ke zprovoznění spalovny nebezpečných odpadů v Rybitví u Pardubic, uvedla firma v tiskové zprávě. Projekt dlouhodobě kritizují samosprávy i veřejnost. Město opět podá proti plánované investici námitky, řekl náměstek primátora Jan Nadrchal (ANO).
V Čeperce se na podzim uskuteční referendum o spalovně odpadu
Obyvatelé Čeperky na Pardubicku budou během podzimních komunálních voleb v referendu rozhodovat, zda má v katastru obce vzniknout spalovna směsného komunálního odpadu. Rozhodli o tom v pondělí zastupitelé. Zařízení na energetické využití odpadu plánuje vybudovat elektrárna Opatovice přímo za vjezdem do svého areálu.
V Pardubicích stoupá každý rok množství vytříděného odpadu
V Pardubicích roste každý rok množství tříděného odpadu. Obyvatelé loni vytřídili skoro 9000 tun druhotných surovin, což je téměř o 40 procent víc než před šesti lety, uvedl magistrát v tiskové zprávě. „Je vidět, že většina našich obyvatel už třídění využitelných složek považuje za samozřejmost. Za posledních šest let se zvýšilo množství jednotlivých položek separovaného odpadu, s výjimkou textilu, o desítky procent,“
Nedopalek se rozkládá 15 let, skoro polovina kuřáků neví, že obsahuje plast
Cigaretový nedopalek se rozkládá až 15 let a patří do koše na směsný odpad. Podle průzkumu ale polovina kuřáků neví, že obsahuje plast a pětina ho po típnutí odhodí na zem. Informace dnes zazněly na tiskové konferenci k osvětové kampani Cigaretovník, která má kuřáky motivovat ke správnému zacházení s tímto odpadem. Od ledna příštího roku mají podle směrnice EU producenti tabákových výrobků
Nejlepší systém třídění odpadů z obalů v ČR má Uherské Hradiště
Nejlepší systém sběru a třídění odpadů z obalů mělo loni v Česku pětadvacetitisícové Uherské Hradiště. Stalo se vítězem 18. ročníku soutěže O křišťálovou popelnici, jejíž výsledky byly dnes vyhlášeny na konferenci Odpady a obce v Hradci Králové. Do soutěže pořádané firmou Eko-kom, která v ČR organizuje sběr a recyklaci obalových odpadů, bylo zapojeno přes 6100 měst a obcí. Do užšího výběru přes krajská kola postoupilo 65 měst a obcí.
Havířov zprovoznil třetí sběrný dvůr, jeho vybudování stálo 13 milionů korun
Havířov na Karvinsku zprovoznil ve městě třetí sběrný dvůr. Původní dva byly přetížené, kapacitně nedostačovaly. Vybudování sběrného dvoru v Selské ulici stálo 13 milionů korun. Novináře o tom dnes informovala mluvčí magistrátu Rosalie Seidl Pokorná.
NKÚ: V Česku se nemění nakládání s odpady, dál převládá nevhodné skládkování
Ani miliardové evropské dotace nezměnily v Česku způsob nakládání s komunálními odpady. Nejvyužívanější metodou zůstává dál skládkování, i když je nejméně vhodné. Státu se také nedařilo zvyšovat kapacity pro recyklaci odpadů ani budovat či modernizovat zařízení na energetické využití odpadů. Neklesá ani produkce odpadů. V tiskové zprávě to dnes uvedl Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ), který prověřoval využití prostředků státu a EU
Chrudim bude hledat jiné místo pro kompostárnu než u rodinných domů
Kompostárna v průmyslové zóně Západ v Chrudimi nebude, město tam postaví jen separační dvůr. Lidé v Markovicích, které jsou kousek od plánovaného dvora, zařízení na zpracování zeleného odpadu kvůli obavám ze zápachu nechtěli. A stavba v blízkosti rodinných domů by byla nákladnější. Novinářům to řekl místostarosta Aleš Nunvář (Piráti).
Hubáčková: MŽP by mohlo navrhnout změnu zákona o nebezpečných odpadech
Z podnětů pro nový plán odpadového hospodářství by mohlo ministerstvo životního prostředí navrhnout změnu zákona, která by se týkala i nebezpečného odpadu. Příprava plánu začne letos, v běhu by měl být na začátku roku 2024 nebo 2025.
Hradec Králové chystá stavbu pátého sběrného dvora, nynější přestávají stačit
Radnice Hradce Králové začala chystat stavbu pátého sběrného dvora, kam by lidé mohli odkládat odpady a nepotřebné věci. Nynější čtyři sběrné dvory přestávají stačit, nový sběrný dvůr by měl ulevit zejména sběrnému dvoru v ulici Na Brně. Radnice odhaduje, že kvůli rostoucí ceně stavebních materiálů by stavba sběrného dvora mohla přijít na více než 20 milionů korun.
V Ostravě začala likvidace další černé skládky
Ostrava zahájila likvidaci velké nelegální skládky odpadů v místě někdejších řadových garáží u Muglinovské ulice v centru. Město počítá s postupnou rekultivací území. Likvidace skládky a následná úprava celé lokality bude rozdělena do tří etap, první nyní začala. Novináře o tom dnes informoval Petr Havránek z ostravského magistrátu.
Jarní kampaň Ukliďme Česko vrcholí vyhlášením fotosoutěže
Česko, Morava i Slezsko opět znatelně prokoukly díky dobrovolnickým úklidům. Ty letos na jaře proběhly na bezmála 4 000 lokalitách a podařilo se při nich odstranit z přírody, měst a obcí na 1 800 tun odpadů. Jarní kolo úklidů vrcholí v těchto dnech soutěží fotografií, kuriozních nálezů a videí z akce.
Každý Čech loni vytřídil v průměru 71,8 kg odpadů, o 5 kg více než o rok dříve
Každý obyvatel ČR loni v průměru vytřídil 71,8 kilogramu odpadů, tedy o pět kilogramů více než o rok dříve. Celková míra recyklace a využití nevratných obalů, kterých loni dali výrobci na trh 1,33 milionu tun, dosáhla 77 procent. V roce 2020 to při mírně nižším množství obalů bylo 76 procent. Vyplývá to z dat společnosti Eko-kom, která v Česku organizuje sběr a recyklaci obalových odpadů.
Lékárníci: Léky nepatří mezi odpadky ani do WC, musí do spalovny
Lidé by neměli vyhazovat léky do běžného odpadu ani do WC, protože mohou ohrozit další osoby, zvířata nebo kontaminovat pitnou vodu. Skončit by měly jedině ve spalovně, připomněla dnes v tiskové zprávě Česká lékárnická komora (ČLnK). Zásoby léků a jejich dobu použitelnosti je podle ní ideální kontrolovat dvakrát ročně.
Zákon o obalech loni porušilo 110 prodejců, většinou kvůli tašce k nákupu zdarma
Zákon o obalech, který má především chránit životní prostředí, během 3323 kontrol České obchodní inspekce (ČOI) v loňském roce porušilo 110 obchodníků. Nejčastěji porušovali zákon tím, kdy zákazníkovi poskytli plastovou tašku na zakoupené zboží zdarma. ČOI to dnes uvedla v tiskové zprávě. Inspektoři za nedodržení zákona o obalech uložili 71 pokut celkem za 394.000 Kč.
Vláda schválila upravený plán odpadového hospodářství, zahrnuje nové cíle
Maximální opětovné využití složek odpadu, prevence jeho vzniku, výrazný pokles skládkování a rozvoj oběhového hospodářství jsou cíle plánu odpadového hospodářství pro roky 2015 až 2024. Jeho aktualizaci schválila vláda, informoval na tiskové konferenci vicepremiér a ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL).
Spalovna Zevo, kterou plánuje budějovická teplárna, má souhlas od MŽP
Ministerstvo životního prostředí (MŽP) vydalo souhlasné závazné stanovisko ohledně posouzení vlivů na životní prostředí ke stavbě zařízení pro energetické využití odpadu (Zevo) v Českých Budějovicích (zjištěno v databázi EIA). Zevo plánuje Teplárna České Budějovice ve svém areálu ve Vrátě na Českobudějovicku. Začít stavět chce v říjnu 2025, hotovo by mělo být koncem roku 2028. Roční kapacita by měla být 160.000 tun odpadů.
Kompostárny opět nabídnou pytel kompostu pro zahrádkáře zdarma!
V týdnu od 1. – 7. května probíhá tradiční Mezinárodní týden kompostování. České sdružení pro biomasu CZ Biom opět připravilo tematickou výzvu “NAKOPEJ SI PYTEL!”, která již loni přilákala širokou veřejnost do kompostáren v ČR. Akce má za cíl poukázat na důležitou roli kompostáren při zpracování bioodpadů a jejich opětovné využití jako hnojiva na půdu.
Kofola začíná některé nápoje opět prodávat v zálohovaných skleněných lahvích
Společnost Kofola Česko-Slovensko začíná některé své nápoje znovu prodávat ve vratných zálohovaných skleněných lahvích. Chce vytvořit cirkulární systém, chovat se šetrněji k přírodě a snížit uhlíkovou stopu. Vratné litrové lahve zavádí do obchodů v Česku a na Slovensku postupně, nejprve v nich budou dostupné nápoje Kofola, Rajec a Vinea ve vybraných prodejnách Tesco a v nabídce on-line supermarketu Rohlik.cz.
Lesy města Brna budou dodávat dřevní štěpku Teplárnám Brno
Hlavním dodavatelem dřevní štěpky pro Teplárny Brno budou Lesy města Brna. Obě firmy podepsaly smlouvu. Teplárny letos zahájí přípravné práce, příští rok by měly kotel na biomasu instalovat. Lesy města Brna budou každoročně dodávat minimálně 80.000 tun biomasy. Společnosti o tom informovaly v tiskové zprávě.
Ukrajinské běženkyně se zapojily do úklidu lokality Červeňák v Pardubicích
Do úklidu přírodní lokality Červeňák v Pardubicích se dnes zapojily také Ukrajinky, které uprchly před válkou ve své zemi. Ukrajina čelí už víc než 40 dní ruské invazi. Úklid Červeňáku je pravidelnou aktivitou dobrovolníků u příležitosti oslav Dne Země, vždycky se jich sejde dost, řekla Lucie Křivková z Dobrovolnického centra Pardubice.
Odborníci chtějí zjistit dopady kůrovcové kalamity na lesní půdu na holinách
Odborníci z Mendelovy univerzity v Brně a dalších pracovišť se zaměří na změny v lesních půdách na kalamitních holinách. Během tří let chtějí zjistit, jak moc kůrovec v Česku poškodil „zelené plíce“, tedy lesy s nezastupitelnou rolí při vázání atmosférického uhlíku. Navrhnou hospodářské postupy, které podpoří zadržení uhlíku v půdě a pokusí se předpovědět další vývoj v souvislosti s postupem kůrovcové kalamity, uvedl mluvčí univerzity Filip Vrána.
Lidé z Pošumaví dnes opět protestovali proti plánovanému jadernému úložišti
Obyvatelé deseti obcí z Pošumaví, v jejichž katastrech stát zvažuje stavbu hlubinného úložiště jaderného odpadu, dnes proti tomuto záměru opět protestovali. Už 19 let požadují po státu, aby posílil práva obcí při rozhodování o výběru lokality, v ČR jsou ve hře čtyři. S návrhem zákona ministerstva průmyslu (MPO) nejsou spokojeni.
V třídění má Jablonec nad Nisou co zlepšovat, ukázala analýza odpadu
Obyvatelé v Jablonci nad Nisou mají v třídění odpadu co zlepšovat, ukázala analýza směsného komunálního odpadu, kterou nechala radnice udělat ve spolupráci se společností EKO-KOM v závěru loňského roku. Kontrola obsahu dvou popelářských vozů ukázala, že téměř dvě třetiny objemu kontejnerů a popelnic tvoří komodity, které lze vytřídit, jako jsou plasty, papír, sklo, kartony od nápojů, kovy nebo textil, řekla mluvčí magistrátu Jana Fričová.
Iniciativa: Nová metoda ukázala na nízkou míru recyklace plastových obalů v ČR
Iniciativa pro zálohování kritizuje míru recyklace plastových obalů v Česku. Změna metodologie podle ní ukázala, že množství skutečně materiálově využitých obalů je nízké. Za iniciativu to v tiskové zprávě uvedla Kristýna Havligerová s odkazem na data Ministerstva životního prostředí (MŽP) za rok 2020, pro který byl nový postup poprvé použit. Předloni tak dosáhla míra recyklace 42 procent, meziročně o 19 procent méně.
Skupina Veolia v Česku přebírá odpadovou divizi Suezu
olečnosti Suez. Sloučení firem se týká i vybraných aktivit v České republice, konkrétně divize odpadového hospodářství Suezu a jejích více než 1400 zaměstnanců. Akvizice se naopak netýká pěti českých vodárenských společností, v nichž Suez působí jako akcionář. Veolia o tom informovala na webu, upozornil dnes server Tydenikhrot.cz.
Šternberk testuje sběr odpadu z kuchyně, skončí v bioplynové stanici
Šternberská radnice testuje ve městě sběr kuchyňských zbytků živočišného původu. V některých ulicích byly minulý týden rozmístěny první kontejnery na kuchyňský odpad, který skončí v bioplynové stanici. „Pokud se třídění a sběr tohoto odpadu osvědčí, uvažovalo by se o umístění sběrných nádob i jinde ve městě,“ sdělila mluvčí šternberské radnice Irena Černocká.
Senát pravděpodobně schválí novelu o nakládání s lodním odpadem
Senát pravděpodobně schválí vládní novelu o nakládání s lodním odpadem, která má v souladu s předpisy Evropské unie pomoci zabránit znečišťování moří. Horní komoře to podle senátního webu doporučily oba její výbory, které se předlohou zabývaly. Novelu o námořní plavbě, která se týká také uznávání průkazů způsobilosti členů posádek, bude Senát schvalovat příští týden.
Od dubna se v České Třebové výrazně změní systém odpadového hospodářství
mohou od radnice zapůjčit nádoby na tříděný odpad, který se bude vyvážet přímo od domů. Zatím to udělalo asi 1500 domácností, což je zhruba třetina. Některé domácnosti si vzaly víc než jednu nádobu. Směsný komunální odpad se bude vyvážet jednou za 14 dní, dosud to bylo každý týden. Cílem je snížit množství odpadu ukládaného na skládku.
Místo plastu bude Pivovar Svijany používat na plechovky papírový TopClip
Místo smršťovací plastové fólie bude Pivovar Svijany používat na balení plechovek s pivem papírový šestipack TopClip. Patentovaný obal od společnosti Smurfit Kappa je náhradou spojování plechovek do skupinového balení pomocí fólie. Obal je zcela bez plastů a lepidel, je recyklovatelný a pro přírodu neškodný. Podle údajů výrobce má také o 30 procent menší uhlíkovou stopu než balení do fólie, řekl dnes sládek svijanského pivovaru Petr Menšík.
Kompostárna Prahy přijala za pět let provozu 12.706 tun bioodpadu
V kompostárně v pražském Slivenci přijali za pět let provozu 12.706 tun rostlinného odpadu. Množství přijatého bioodpadu v meziročním porovnání každým rokem stoupá. V roce 2021 to bylo rekordních 3647 tun bioodpadu, tedy skoro o 250 tun více než v roce 2020. Zelený odpad do zařízení vozí pracovníci městské organizace Lesy hlavního města (LHMP), která je provozovatelem kompostárny, firmy i občané.
Ukliďme Česko 2022 – letos i nečekaně mezinárodní
10 dní před hlavním termínem dobrovolnické akce Ukliďme Česko evidují organizátoři ze spolku Ukliďme Česko již přes 3 300 nahlášených úklidů, což je více než za poslední dva roky dohromady. Akce se stala letos i neplánovaně „mezinárodní“, díky zapojení vietnamské a ukrajinské komunity. Dobrovolníci se mohou k některé z naplánovaných akcí připojit díky mapě úklidů na https://www.uklidmecesko.cz/map/ a také se těšit na tradiční fotosoutěž.
2. dubna se koná velký jarní úklid. Přidáte se?
měst a obcí. Zájemci o uspořádání úklidů mohou na stránkách projektu www.UklidmeCesko.cz zadávat své akce, kterých je zaregistrováno v tuto chvíli více než 2 000.
Češi třídí pěnový polystyren lépe než před rokem
Češi třídí pěnový polystyren lépe než před rokem, 8 z 10 by ocenilo separátní kontejner v místně svého bydliště. Třídící návyky českých spotřebitelů se každým rokem zlepšují a jinak tomu není ani u obalů z pěnového polystyrenu (zkráceně EPS). Z průzkumu Sdružení EPS ČR vyplynulo, že 60 % dotazovaných třídí obaly do žluté popelnice a další čtvrtina je odváží do sběrného dvora.
Sněmovna znovu projedná zavedení povinného zálohování plastových lahví
Sněmovnu čeká zřejmě znovu spor o zavedení povinného zálohování plastových nápojových lahví, které předloni v předvolebním složení odmítla. Nové rozhodnutí padne nejdříve v dubnu. Sněmovní výbor pro životní prostředí dnes projednávání odložil do poloviny příštího měsíce, kdy by měl schvalovat také zákaz jednorázové plastové příborů, talířů či brček, jak to vyžadují předpisy EU.
Ve Vysokém Mýtě se vloni snížilo množství odpadů vyvážených na skládku
Množství směsného odpadu na jednoho obyvatele včetně objemného odpadu se vloni ve Vysokém Mýtě snížilo na 163 kilogramů, rok předtím to bylo 187 kilogramů. Odpadů ukládaných na skládku ubylo navzdory tomu, že se během pandemie koronaviru zvýšily nákupy z internetových odpadů, což je spojeno s větším množství obalů. Novinářům to dnes řekl starosta František Jiraský (Nestraníci).
Proti obnovení spalovny v Rybitví u Pardubic vznikla další petice
Proti obnovení provozu spalovny nebezpečných odpadů společnosti AVE CZ odpadové hospodářství v Rybitví u Pardubic vznikla petice. Stojí za ní občanské iniciativy a představitelé obcí, které mohou být provozem zařízení dotčeny, uvedla dnes v tiskové zprávě Nataša Hradní z tiskového úseku pardubického magistrátu. Petici je možné podepsat elektronicky,
Část měst a obcí v Pardubickém kraji bude mít větší přehled o odpadech
Část měst a obcí v Pardubickém kraji bude mít větší přehled o množství odpadu, který jejich obyvatelé či podnikatelé vyprodukují. Umožní to čipy nebo QR kódy umístěné na popelnicích a kontejnerech. Například ve Svitavách už byla označena většina popelnic a kontejnerů na svoz plastů a na směsný odpad, dalším krokem budou čipované nádoby pro podnikatelské subjekty, řekl ředitel komunální odpadové společnosti Liko Svitavy Josef Gestinger.
Již za 50 dní proběhne tradiční jarní úklid. Přidáte se?
Jaro už pomalu klepe na dveře a přípravy tradiční dobrovolnické akce Ukliďme Česko jsou v plném proudu – do jejího vypuknutí zbývá přesně 50 dní. Své akce mohou zájemci o uklízení přihlašovat již nyní na www.UklidmeCesko.cz. „Není na co čekat, již v sobotu 2. dubna jdeme na to“, vzkazují organizátoři akce. Pro účastníky připravují řadu novinek…
Co se děje s odpadem z nemocnic a testovacích center
Aktuální pandemie s sebou přináší nové výzvy a velké změny. A spolu s ní čelíme i enormnímu nárůstu objemu infekčního materiálu. Svozové společnosti a spalovny jsou vytíženy svozem a likvidací tohoto druhu odpadu a téměř se nezastaví. Firmy jsou vytíženy především odpadem z nemocnic a sociálních zařízení. Vyhazují se především ochranné pomůcky a další nemocniční potřeby. Roušky, respirátory a obleky tvoří objemnou, ale za to lehkou část.
Plzeňský Prazdroj proti pivu v PET lahvích
Lídr pivovarnického průmyslu v České republice, Plzeňský Prazdroj, se rozhodl skoncovat s prodejem piv v PET lahvích. Prazdroj tak reaguje na sílící trend a nutnost dnešní doby. Zatímco v letech 2014 a 2015 činil podíl piva prodávaného v PET lahvích zhruba 7 procent, v letech posledních se podíl snížil na tři až čtyři procenta.
Na Dubině budou zamčeny popelnice na bioodpad
Město Pardubice rozhodlo, že na Dubině od března zamkne popelnice na tříděný bioodpad. Zájemcům o třídění bioodpadu bude poskytnut klíč. Hlavním důvodem této změny je nesprávně recyklovaný odpad, který do kontejnerů nepatří. Město si od tohoto rozhodnutí slibuje zvýšení kvalitu třídění.
Pardubice zamknou na Dubině popelnice na bioodpad, zájemci dostanou klíč
Pardubice od března zamknou na Dubině popelnice na tříděný bioodpad, zájemcům dá město klíč. Někteří lidé po roce pilotního projektu do kontejnerů vyhazují věci, které tam nepatří. Radnice chce tímto způsobem zvýšit kvalitu třídění. Magistrát to uvedl v tiskové zprávě. Biologicky rozložitelný odpad používají technické služby pro výrobu kompostu. Hnojí s ním zeleň ve městě, dávají ho domácnostem, které mají zahrádky.
Pardubice se znovu pokusí jednat o odkupu odstavené spalovny
Primátor Pardubic Martin Charvát (ANO) se znovu pokusí vyvolat jednání o odkupu odstavené spalovny nebezpečných odpadů v Rybitví. Společnost AVE CZ odpadové hospodářství se snaží od roku 2006 obnovit provoz, projekt nemá v regionu podporu, uvedl dnes Charvát v tiskové zprávě.
Ekologický kalendář pro obyvatele obce Morašice
V průběhu podzimu 2021 probíhá příprava kalendáře pro obyvatele obce Morašice u Chrudimi. Jeho vnik byl podpořen finančním příspěvkem ve výši 21 000,- Kč z rozpočtu Pardubického kraje. …
Příroda se naučila jíst naše plasty
Vědci z Technologické univerzity v Chalmers prováděli studii napříč zeměkoulí a došli k šokujícímu objevu. Plasty, které se v přírodě mohou rozkládat i stovky let, a kterými v posledních letech zahlcujeme naši přírodu, mohou být rozložitelné. A to právě díky přírodě. Vědci objevili po celém světě živé organismy, které se naučily plasty jíst. Jeden ze čtyř zkoumaných mikrobů dokáže rozložit i deset typů plastů.
Košík bude vybírat od zákazníků tašky a zajistí jejich recyklaci
Internetový obchod Košík.cz dováží potraviny zákazníkům v papírových taškách, a právě jejich narůstající množství začalo vadit zákazníkům. Z tohoto důvodu se obchod začal problémem zabývat a v budoucnu začne tašky přetvářet pomocí technologie rozvláknění. Její unikátnost spočívá v tom, že neničí papírové vlákno. Z tohoto důvodu by bylo možné recyklovat a kompostovat vše, co z těchto tašek vznikne.
Město Pardubice opět podá připomínky proti spalovně v Rybitví
Město Pardubice opět podá připomínky proti plánované modernizaci spalovny v Rybitví. Vyzývá k tomu i veřejnost. Zařízení chce provozovat společnost AVE CZ odpadové hospodářství, usiluje o kladný posudek vlivu na životní prostředí (EIA), uvedl magistrát v tiskové zprávě. Proti obnovení provozu jsou okolní obce, krajské město i hejtmanství.
Jak se neutopit v krabicovém tsunami
Rozbalíte dárky pod vánočním stromečkem a najednou jste doma zavalení krabicemi a výplněmi? Tento „odpad“ znovu využívají e-shopy, kterým obalové materiály chybí. Vznikla proto mapa obchodů, které vaše použité krabice uvítají. A to nejen o Vánocích.
Vláda v pondělí projedná strategii k posílení oběhového hospodářství v ČR
Vláda v pondělí projedná Strategický rámec cirkulární ekonomiky České republiky 2040. Dokument, který má ČTK k dispozici, formuluje opatření k posílení oběhového hospodářství. Strategii vládě předloží ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO). Oběhové hospodářství má za cíl udržet hodnotu výrobků, materiálů a zdrojů v ekonomickém cyklu tak dlouho, jak je to možné,
MŽP nabídne desítky milionů na snížení emisí kovů i ekologické projekty obcí
Snížení emisí těžkých kovů i přípravu ekologických projektů obcí z Paktu starostů a primátorů pro udržitelnou energii a klima podpoří dvě nové dotace Ministerstva životního prostředí (MŽP). Resort v nich nabídne celkem 40 milionů korun. Příjem žádostí začne v prvních měsících příštího roku. Za MŽP o tom dnes informoval Ondřej Charvát.
Pardubice mění třídění biodpadu na sídlišti Dubina, popelnice budou zamčené
Třídit biodpad budou moci v Pardubicích od prvního čtvrtletí příštího roku jen lidé, kteří o to projeví vážný zájem. Kontejnery budou zamčené. Pilotní projekt, který funguje od loňského října na Dubině, se zatím nedaří. Lidé do popelnic hází i plasty a jiné odpadky, což bioodpad znehodnotí. Na sídlišti Dubina je pět hnědých kontejnerů. Odpadová společnost je zamkne a klíče dá jen vážným zájemcům o třídění.
Podpora vodovodů a kanalizací v letošním roce
Primárním účelem této podpory jsou projektové dokumentace a rekonstrukce vodohospodářské infrastruktury. V minulém roce byla poskytnuta podpora ve výši 70 milionů korun, tedy o 12 milionů méně, než je tomu letošní rok. Během let 2016 až 2019 bylo uvolněno Pardubickým krajem téměř 270 milionů korun, kde většina peněz byla získána díky poplatkům za odběr podzemní vody,
Průzkum: Čtyři pětiny Čechů pokládají plasty za hrozbu pro životní prostředí
Čtyři pětiny Čechů považují plasty za hrozbu pro životní prostředí. Podle poloviny lidí plasty znečišťují moře. Většina Čechů pravidelně třídí odpad a více než polovina si třeba do obchodu nosí vlastní tašku. Vyplývá to ze zářijového průzkumu společnosti Perfect Crowd pro mezinárodní firmu Alpla, který se zabývá výrobou plastových obalů.
Chrudim postaví splaškovou kanalizaci v Medlešicích za 77 mil. Kč
Město Chrudim vybralo firmu, která postaví splaškovou kanalizaci v místní části Medlešice. Zvítězila firma s cenou téměř 77 milionů korun, projektová dokumentace odhadovala náklady na 106 milionů korun. Novinářům to dnes řekl místostarosta Aleš Nunvář (Piráti). Kanalizace v Medlešicích je jednou z největších investičních akcí Chrudimi za několik posledních let.
V Mladé Boleslavi začala stavba bioplynové stanice, její produkci využije MHD
V Mladé Boleslavi začala výstavba odpadové bioplynové stanice, její produkci využije městská hromadná doprava pro pohon autobusů na stlačený plyn (CNG). Investice přesáhne 360 milionů korun, s plánovanou nadstavbou pro čištění bioplynu, výrobu biometanu a plnicí stanici půjde o 430 milionů korun.
Vědci vaří pivo ze ztvrdlého neprodaného chleba, chtějí omezit plýtvání jídlem
Klasický český ležák vaří z neprodaného ztvrdlého chleba vědci z Agronomické fakulty (AF) Mendelovy univerzity v Brně. Od začátku projektu už připravili 30 receptur ležáku. Chtějí tak mimo jiné omezit plýtvání potravinami. Univerzita o tom informovala v tiskové zprávě.
Naděje v boji se znečištěnými oceány
Neustálé znečišťování oceánů je zásadním problémem, jelikož každou minutu je do oceánů vhozen přibližně plný nákladní vůz plastového odpadu. Nezisková organizace The Ocean Cleanup se snaží tento problém vyřešit. Jejím hlavním cílem je zbavovat oceány plovoucích plastů, a to až o 90 %. Svému cíli jde také odvážně naproti, protože tento rok představila nové zařízení, které dokáže efektivně vylovit plastový odpad z vody.
V Hranicích se otevřelo Re-use centrum, pro nepotřebné, ale zachovalé věci
V Hranicích na Přerovsku se otevřelo Re-use centrum, kam mohu lidé ukládat nepotřebné, ale zachovalé věci. Jde například o kuchyňské potřeby, nábytek, sportovní potřeby či hračky a knihy, které mohou ještě někomu posloužit. Centrum najdou zájemci ve sběrném dvoře městské společnosti Ekoltes Hranice ve Zborovské ulici. Informoval o tom mluvčí radnice Petr Bakovský.
Eurostat: V EU se v roce 2019 zrecyklovalo 41 procent plastových obalů, v ČR 61
Obyvatel Evropské unie v roce 2019 v průměru vyprodukoval 34,4 kilogramu odpadu v podobě plastových obalů, z nichž 14,1 kilogramu prošlo recyklací. S tímto odhadem dnes přišel unijní statistický úřad Eurostat, podle kterého míra recyklace v EU dosáhla 41 procent. Česko bylo s 61 procenty druhé v celé unii.
Tvořivá upcyklace neboli ze starého nové
Projekt je určen pro širokou veřejnost se zaměřením na matky s dětmi a seniory. Náplní projektu jsou pravidelné textilní dílny pro veřejnost, které mají za cíl vést veřejnost k šetrnému zacházení s odpadovým materiálem a použitým textilem. Pod vedením lektorek z Klubu Červenka si účastníci dílen vytvoří v letošním roce hlavně hračky z textilu, panenky a osvojí si techniky, kterými mohou své výrobky zkrášlit.
Ve Slaném na Kladensku vznikl moderní sběrný dvůr, pojme více druhů odpadu
Ve Slaném na Kladensku vznikl moderní sběrný dvůr, město jej otevře v pondělí. Pojme více druhů odpadu, nově například dřevěné odpady a sklo. Dosud byl dvůr na nevyhovujícím pozemku, který má město pronajatý. Na základě poptávky obyvatel bude v novém sběrném dvoře i delší nedělní otvírací doba, řekla mluvčí slánské radnice Markéta Růtová.
Tisíce lidí vyrazí v úterý do Beskyd sbírat odpadky během akce Poděkuj horám
Tisíce lidí vyrazí v úterý 28. září do Beskyd, aby tam během akce Poděkuj horám sbíraly odpadky. Nosit je budou na 13 sběrných míst v okresech Frýdek-Místek a Nový Jičín. Rovněž si tam mohou vyzvednout pytle, rukavice a mapky, které dobrovolníkům poradí, kam se vydat. Za organizátory sdělila předsedkyně spolku Čisté Beskydy Kateřina Piechowicz.
Pardubický kraj už kategoricky neodmítá vznik velké spalovny směsných odpadů
Pardubický kraj už kategoricky neodmítá vznik velké spalovny směsných odpadů. Mimo jiné inicioval pracovní setkání zástupců samospráv, společností, které svážejí odpad a nakládají s ním i zástupců firem, které připravují projekty na energetické využití odpadu. Podle hejtmanství problematika úzce souvisí i s odklonem producentů energií od spalování fosilních paliv,
Světový úklidový den proběhne již tuto sobotu
Symbolickým zakončením letošní „bohaté“ úklidové sezóny bude sobotní World CleanUp Day, který se koná již čtvrtým rokem ve více než 150 zemích na všech kontinentech. „V našich krajích je dlouholetým zvykem uklízet spíše na jaře, nicméně jarní úklidové akce již podruhé narušila epidemiologická situace, resp. vládní opatření. Letos se tak jarní úklidy konaly alespoň formou tzv. pytlomatů,
Chrudim rozšíří svoz bioodpadu na všechny rodinné domy ve městě
Chrudim rozšíří svoz bioodpadu ve městě. Letos na jaře radnice rozdala části rodinných domů 1500 biopopelnic, příští rok by je měly dostat ty zbývající. V budoucnu by se měl bioodpad třídit i u bytových domů a na sídlištích, řekl novinářům místostarosta Aleš Nunvář (Piráti).
Vědci se pouští do výzkumu, který má přinést ekologický manuál pro festivaly
Snížit negativní dopad hudebních festivalů na životní prostředí a podpořit správné nakládání s odpady je cílem projektu vědců z České zemědělské univerzity v Praze (ČZU). Odborníci chtějí připravit manuál pro pořadatele podobných akcí. V souvislosti s tím budou zkoumat chování festivalových návštěvníků a působit na jejich návyky. O projektu informovala mluvčí ČZU Karla Mráčková v tiskové zprávě.
Šumperk ode dneška rozšiřuje počet nádob na gastroodpad, lidé vytřídili už 21 tun
Šumperská radnice ode dneška rozšiřuje počet míst, kde najdou obyvatelé speciální nádoby na kuchyňský odpad. Tuto novinku v separaci odpadu zavedlo město letos v květnu a vytříděného odpadu stále přibývá, uvedli zástupci města. Gastroodpad mohou lidé odevzdávat nyní již na 52 místech, dosud to bylo na 38 adresách, sdělila mluvčí radnice Soňa Singerová.
Nejlepší systém třídění odpadů z obalů v ČR má Choceň
Nejlepší systém sběru a třídění odpadů z obalů měla v Česku loni devítitisícová Choceň na Orlickoústecku. Stal se vítězem 17. ročníku soutěže O křišťálovou popelnici, jejíž výsledky byly dnes vyhlášeny na konferenci Odpady a obce v Hradci Králové. Do užšího výběru soutěže pořádané firmou Eko-kom, která organizuje sběr a recyklaci obalových odpadů,
18. Září 2021 proběhne 4. Ročník akce „WORLD CLEANUP DAY“, zapojte se i vy
18. září 2021 proběhne 4. ročník celosvětové dobrovolnické akce World Cleanup Day. Letos proběhne již čtvrtý ročník této největší dobrovolnické akce na světě. Od roku 2018, kdy proběhl první celosvětový úklid, se do úklidů zapojilo celkem 50 miliónů dobrovolníků ze 180 zemí světa, kterým se podařilo z přírody odstranit na 280 tisíc tun odpadů.
Chrudim zahájila soutěž na výstavbu kanalizace v místní části Medlešice
Chrudim zahájila veřejnou zakázku na výstavbu splaškové kanalizace v místní části Medlešice. Cena podle projektové dokumentace dosahuje více než 106 milionů korun. Otvírání obálek je naplánované na konec září, řekl dnes novinářům starosta František Pilný (ANO).
Pardubice kvůli nedostatku místa používají kontejnery na tři typy odpadů
Kontejnerová stání v Pardubicích nemají dost místa, aby by bylo možné třídit všechny komodity zvlášť. A tak do žlutých kontejnerů lidé hází plasty, ale i nápojové kartony a kovové obaly, na což si zvykli. V krajském městě začaly být během pandemie přeplněné popelnice, od července je proto služby vyvážejí častěji.
Votice odstraní skládku na polském vrchu, chtějí zlepšit zásobování vodou
Votice na Benešovsku získaly dotaci na odstranění černé skládky na Polském vrchu, práce začnou na podzim. Město by díky tomu mohlo obnovit zdroj vody z kontaminovaného vrtu v prameništi Kouty, a zlepšit tak zásobování pitnou vodou. Celkové náklady jsou 20,7 milionu korun, dotace od ministerstva životního prostředí pokryje 17,5 milionu Kč, řekl starosta Jiří Slavík (TOP 09).
V obcích postižených tornádem zůstalo přibližně 210.000 tun odpadu
V pěti obcích postižených tornádem na Břeclavsku a Hodonínsku a v jejich okolí zůstalo po likvidačních a demoličních pracích asi 210.000 tun odpadu. Jeho likvidace bude stát téměř 300 milionů korun. V tiskové zprávě to uvedla krajská mluvčí Alena Knotková. „Rozsah škod byl obrovský. Vzniklý odpad při odstraňování staveb a porostů jsme museli prozatímně
Některá stravovací zařízení jednorázové plasty z provozu už vyloučila
Stravovací zařízení nečekají, až Sněmovna projedná návrh zákona, který zakazuje uvádět na trh jednorázové plastové kelímky, příbory či brčka. Některá tyto výrobky z provozu už vyloučila a nahradila je papírovými, dřevěnými a jinými alternativami. Zákazníky zároveň motivují, aby si k nápojům nebrali brčka nebo víčka. Lidem, kteří si přinesou vlastní hrnek,
Heřmanův Městec chce slevami motivovat obyvatel k vyššímu třídění odpadů
Radnice v Heřmanově Městci na Chrudimsku chce obyvatele motivovat k vyššímu třídění odpadů. Za více separovaných plastů, papíru či bioodpadů by dostávali slevy z poplatku za popelnice. Detailně sledovat třídění podle domácností umožňuje nový systém odpadového hospodářství. …
Jičín má další podzemní kontejnery na separovaný odpad za 1,2 mil.Kč
Radnice sedmnáctitisícového Jičína nechala nákladem 1,2 milionu korun vybudovat v Lindnerově ulici v historickém centru města čtyři podzemní kontejnery na separovaný odpad. Zprovozní je během srpna. Podle mluvčího radnice Jana Jireše bylo bývalé kontejnerové místo v Lindnerově ulici často přeplněné. Nové nádoby umístěné v podzemí …
Na výměnu kotlů půjde 14 miliard, část pro domácnosti s nižšími příjmy
O kotlíkové dotace si lidé mohou požádat do počátku září 2022, kdy začne platit zákaz využívání starých kotlů. Ministerstvo životního prostředí na ně vyjednalo další peníze, mají pokrýt výměnu nejméně dalších 150.000 kotlů. Systém se nově zaměří na domácnosti s nižšími příjmy, které mohou získat dotaci na výměnu nevyhovujícího kotle ve výši až 95 …
Klimkovice (Ostrava) bezplatně rozdělují mezi obyvatele 700 kompostérů
Lázeňské město Klimkovice nakoupilo za zhruba 3,5 milionu korun 700 kompostérů, které nyní rozděluje mezi obyvatele. Chce tak podpořit třídění odpadů. Zájem lidí o kompostéry zdarma město loni zjišťovalo v anketě mezi obyvateli. Přibližně 600 jich uvedlo, že by umístění kompostéru na svou zahradu uvítalo. Klimkovice mají asi 3700 obyvatel. …
Do kampaně proti odpadkům se zapojí všechny národní parky v České republice
Do osvětové kampaně Není zvěř jako zvěř 2021, která má omezit znečišťování přírody, se letos zapojí všechny české národní parky. Kampaň, kterou původně předloni spustil Krkonošský národní park (KRNAP), upozorňuje na to, že co si lidé do lesa přinesou, mají také odnést. Mluvčí KRNAP Radek Drahný o rozšíření kampaně informoval v tiskové zprávě. Na …
Budoucí kompostárnu v Chrudimi by mohla provozovat i soukromá společnost
Budoucí kompostárnu v Chrudimi by mohla provozovat i soukromá společnost. Město ji chtělo vybudovat společně se separačním dvorem v průmyslové zóně Západ, proti plánu se ale před časem peticí postavila část obyvatel blízké místní části Markovice i někteří podnikatelé sídlící v průmyslové zóně. Variantu záměru s kompostárnou i bez ní zhodnotí …
V Pardubicích roste počet domácností z rodinných domů, které třídí bioodpad
V Pardubicích je 4000 domácností, které třídí bioodpad. Jejich počet od roku 2007, kdy město možnost zavedlo, každoročně stoupá. Třídit zelený odpad mohou hlavně lidé z rodinných domů, uvedla radnice v tiskové zprávě. Radnice se snaží třídění propagovat, kontejnery na bioodpad jsou na sídlištích Slovany a Dubina. Pardubice …
Do recyklace půjdou z Národního plánu obnovy 3,5 miliardy Kč
Do recyklační infrastruktury plánuje stát z Národního plánu obnovy investovat do dvou let 3,5 miliardy korun. V současné chvíli se roční podpora oboru ze strany státu pohybuje v řádu stovek milionů korun.
V třídění papíru a plastu podle ministra průmyslu a obchodu K. Havlíčka patří obyvatelé České republiky mezi světovou špičku.
…
Až 73 procent vyhozeného směsného odpadu v Bílovci by lidé mohli dál třídit
Až 73 procent odpadu vyhozeného do nádob na směsný komunální odpad v Bílovci na Novojičínsku by lidé mohli dál třídit. Vyplývá to z analýzy zhruba půl tuny odpadu, kterou si nechalo město udělat prostřednictvím své firmy Slumbi. …
V Heřmanově Městci už více než rok provozují takzvané re-use centrum. Mají s ním dobré zkušenosti
Zná to možná každý z nás. Dostane se vám do ruky věc, kterou už nepotřebujete, ale je vám líto ji vyhodit, protože je pořád funkční. Ale nevíte o nikom, kdo by ji využil, a tak nakonec přece jenom skončí v odpadu. Další život se snaží podobným předmětům dávat právě recyklační centra. Jedno z nich vzniklo v Heřmanově Městci na konci roku 2019. …
Co s plastovými karty? I ty se dají již nyní recyklovat
Sodexo jako první se rozhodla recyklovat benefitní plastové karty. Projekt vznikl díky spolupráci se spolkem Ukliďme Česko. Držitelé stravenkových a volnočasových karet s propadlou platností je mohou do konce dubna vrátit, a podpořit tak životní prostředí. Sodexo za každou vybranou kartu navíc věnuje 10 Kč na výsadbu stromů po celé …
Recyklace – je hlavní klíč
Světová nadace pro recyklaci vyzývá k tomu, aby se recyklace stala hlavním tématem diskuzí, které povedou čelní lídři při zasedání COP26 ve Spojeném království, které se bude konat v listopadu 2021. …
Coca-cola začala v ČR prodávat nturu v plně recyklovaném plastu
Společnost Coca-Cola začala v ČR prodávat značku vody Natura v plně recyklovaných láhvích. Firma se zavázala, že do roku 2025 bude používat plně recyklovatelné obaly, do roku 2030 pak chce používat v láhvích a plechovkách 50 procent recyklovaného materiálu. Podle Coca-Coly už na trhu v minulosti pokusy o prodej plně recyklovaných láhví byly …
Odevzdávání odpadu budou v Unhošti sledovat chytré technologie
Unhošť na Kladensku využije při odevzdávání odpadu ve sběrném dvoře takzvané chytré technologie společnosti JRK. Město získá přesný přehled o tom, kolik domácnosti odevzdají odpadu, může tak lépe plánovat hospodaření s odpadem. Sdělovacím prostředkům to řekla starostka Unhošti Iveta Koulová (TOP 09). …
Všichni se můžeme stát hrdiny recyklace
Za prvé, aby všichni následovali odvážné hrdiny recyklace, aby všichni udělali další krok ke snížení spotřeby, opakovanému používání a recyklaci. Za druhé, aby výrobci ve svých výrobních postupech rychleji omezili používání kompozitních plastů, které je obtížné recyklovat kvůli jejich různorodému složení, zvýšili používání snadno …
Odhalení ve Velké Británii: proč stovky tisíc tun recyklovaného odpadu končí ve spalovně
Ve Velké Británii tvrdí 87 % domácností, že pravidelně třídí odpad pro recyklaci. Ale novináři z britského kanálu Channel 4 zjistili, kam tento odpad ve skutečnosti jde a roli, kterou hrají spalovny odpadu. Miliony tun pečlivě tříděného odpadu jsou jednoduše ve Velké Británii spáleny poté, co jsou shromážděny. V průměru je spalováno 11 % odpadu shromážděného …
Ochranáři vyzvali lidi k úklidu přírody při procházkách
Hlavní „úklidový“ termín dobrovolnické akce Ukliďme svět se kvůli pandemii z března posouvá až na 22. dubna, podle ochránců přírody však lidé mohou sbírat odpadky už nyní – na individuálních procházkách. Ohlášeny jsou už desítky jarních úklidů. V tiskové zprávě to uvedl Petr Stýblo, ředitel Kanceláře Českého svazu ochránců přírody (ČSOP). …
Ukliďme Česko: nevzdáváme to, zřídíme pytlomaty
Již za necelé tři týdny, na sobotu 27. března je naplánován hlavní termín letošní jarní akce Ukliďme Česko. Úklidy budou probíhat „bezkontaktně“ a v rámci povolených území. Místní organizátoři zřizují pro dobrovolníky takzvané Pytlomaty. …
Kompostárna Prahy loni přijala rekordní množství bioodpadu
V kompostárně v pražském Slivenci loni přijali rekordních 3405 tun bioodpadu. Za čtyři roky provozu kompostárny to bylo více než 9000 tun. Zelený odpad do zařízení vozí pracovníci městské organizace Lesy hlavního města (LHMP), která je provozovatelem kompostárny, firmy i občané, uvedla mluvčí LHMP Petra Fišerová. …
Čistota veřejného prostranství – celorepubliková analýza litteringu
Od podzimu 2020 do konce roku 2021 probíhá na základě terénních šetření litteringová studie (littering = nedbalé odhazování odpadků na veřejném prostranství a ve volné přírodě), jejímž zadavatelem je EKO-KOM, a.s., zpracovatelem studie je pak IEEP, Institut pro ekonomickou a ekologickou politiku při Fakultě sociálně ekonomické UJEP. Hlavním cílem …
Plýtvání potravinami jen napomáhá změně klimatu, varuje nová zpráva OSN o životním prostředí
Více než 930 milionů tun potravin, prodaných v roce 2019, skončilo v odpadkových koších. Tato data byla zveřejněna ve čtvrtek 04. 03. 2021 jakou součást výzkumu OSN, jehož cílem je podpora celosvětového úsilí o snížení plýtvání potravinami o polovinu do roku 2030. OSN ve svém Programu pro životní prostředí odhaduje, že 17 procent …
Bez záloh se v EU nedaří cílů na recyklaci plastů dosáhnout
Evropských cílů v recyklaci nelze dosáhnout bez povinných záloh u PET lahví a nápojových plechovek. Na tiskové konferenci to na základě mezinárodní rešerše uvedla analytická společnost EEIP. Připravila studii, podle které navrhla funkční systém recyklace pro ČR. U podomního sběru nebo využívání sběrných míst se k tak vysokým cílům, jaké plánuje …
Chrudim rozdělí 1500 nádob na svoz bioodpadů z domácností
Chrudim se připravuje na dubnové zahájení svozu bioodpadů od rodinných domů ve vybraných částech města. Od března proto začnou Technické služby lidem vydávat 1500 biopopelnic. Přidělovat se budou zdarma, za vyvážení nebudou obyvatelé platit nic navíc, uvedl Aleš Prokopec z chrudimské radnice. …
Třídění plastů v ČR není třeba omezovat, tvrdí společnost EKO-KOM
Třídění plastů v Česku není třeba jakkoliv omezovat. V tiskové zprávě to dnes sdělila autorizovaná obalová společnost EKO-KOM. Uvedla, že od začátku roku zvýšila o 30 až 40 procent platby třídicím linkám, zejména v případě plastových obalů. Za rok tak podle ní třídicí linky získají až 100 milionů korun navíc. Svaz měst a obcí ČR (SMO ČR) v pondělí …
Dvojí odpadová data ČSÚ a MŽP se blíží ke shodě
Český statistický úřad (ČSÚ) zveřejnil publikaci s odpadovými daty za rok 2019. Vykazovaná data se výrazně přiblížila údajům, které sestavuje Ministerstvo životního prostředí (MŽP). Problém dvojích dat, který odpadovou problematiku doprovází a zatěžuje ČR mnoho let, je tak na dobré cestě k dořešení. …
Lidé v Pardubicích loni víc vyhazovali papír a plasty
Lidé v Pardubicích loni vyhodili víc obalového materiálu než v předchozích letech. Protože jsou zavřené některé obchody, mnohem víc si objednávali zboží přes e-shopy, které ho balí do plastu a papíru. „V Pardubicích jsme zaznamenali zvýšené objemy tříděných složek komunálních odpadů, papír a plasty, které jsou dány zejména využíváním zásilkových …
Konec zbytečných plastových odpadů se blíží. Vláda schválila návrh zákona.
Haldy odpadu z jednorázového plastového nádobí nebo plastových kelímků na horké nápoje se začnou tenčit. Vláda posunula směrem do parlamentu návrh zákona o omezení dopadu vybraných plastových výrobků, který převádí do českého práva evropskou směrnici o jednorázových plastech (směrnice 2019/904 k omezení plastového odpadu v mořích a oceánech a podpoře cirkulární ekonomiky). …
Dost bylo plastů na jedno použití. MŽP posílá 60 milionů na alternativy fastfoodového nádobí.
Projekty podpořené z Operačního programu Životní prostředí sníží používání jednorázového nádobí. Na mnoha místech ČR tak odzvoní kelímkům či nádobí na jedno použití. Podporu za bezmála 60 milionů korun získalo na 23 projektů zejména měst a obcí. Při nejrůznějších příležitostech se díky tomu bude používat nádobí, které místo do koše půjde do myčky …
Některá města v Pardubickém kraji zvažují stavbu spalovny odpadu
Některá města v Pardubickém kraji zvažují, zda by pro ně mělo smysl vybudovat spalovnu komunálního odpadu. Vede je k tomu úprava zákona o odpadech, která stanovila konec skládkování na rok 2030. Poplatky za ukládání odpadu na skládku se budou postupně zvyšovat. …