V areálu parku a arboreta se stále něco nového děje, upravuje nebo vylepšuje. V letošním roce byly díky podpoře Pardubického kraje výrazně upraveny dvě zajímavé lokality v rámci dotačního programu Péče o životní prostředí. Jako první byla upravena Východoasijská zahrada. Práce v ní byly zahájeny odstraněním neasijských druhů (skalník, hlohyně šarlatová, tavolník), které byly v této části parku vysazeny v době, kdy tato lokalita nebyla řazena mezi sbírková místa. Z tohoto důvodu jsme nepůvodní dřeviny Asie vyzvedli a oživili jimi místa technického zázemí mimo areál arboreta a okolí nové točny u pavilónu K. Uvolněný prostor jsme doplnili denivkami, které bylo nutné „rozvolnit“, dále nově zakoupené stromy a keře asijského původu, například dužistopka jedlá, sečuánský pepř a vilíny. Zároveň došlo k úpravě okolí nově vybudovaného skleníku, který je využíván i jako zastavení naučné stezky Hamzův park a arboretum.
Druhou novinkou je úprava terénu kolem vodní kaskády pod spojovací chodbou mezi pavilóny D a G. Pro nedostatek vláhy v bezprostředním okolí kaskády jsme přistoupili k podzemnímu systému zavlažování pomocí keramických zavlažovacích mís. Kaskáda je v provozu celoročně a jako pítko ji využívají živočichové. Sbírka kapradin, která bude vysazena v nejbližší době, jim bude sloužit i jako úkryt.
I v oblasti výchovy a osvěty v životním prostředí nás Pardubický kraj již několik let významně podporuje, a tak i proto jsme v letošním roce zaznamenali četnější výskyt ptactva i jiných živočichů. Díky podpoře dotačního programu v oblasti Vzdělávání, výchovy a osvěty v životním prostředí se v rámci programů, zabývajících se danou problematikou, zvyšuje počet zájemců o dění v přírodě.
Málokdo ví, že v Hamzově arboretu žije bezmála čtyřicet druhů ptáků, z nichž je více než čtvrtina druhů ohrožených, silně nebo dokonce kriticky ohrožených. V léčebně je spatříte u krmítek. Vzhledem k tomu, že přikrmujeme celý rok, tak stále zjišťujeme, kdo v arboretu žije. Stejně se s nimi po celý rok můžete pravidelně potkávat i Vy. Nenechte si ujít „ptačí kino“ u některého krmítka, je to skutečně nevšední zážitek. Navíc přichází i veverka a děti mají ještě větší radost.
Zajímavou novinkou jsou také tabulky „Zde nekosíme“, které značí lokality s nižší intenzitou sečení pro podporu rozvoje druhové rozmanitosti. Mozaiková seč, která byla v letošním roce v arboretu preferována, nám umožnila zajistit vyšší stupeň ochrany zvláště chráněných druhů, jejichž celkový počet dosáhl rekordního počtu ve stovkách.
Jana Zavřelová, DiS.
Spolek přátel Hamzova parku a arboreta
Luže-Košumberk
Autor: Spolek přátel Hamzova parku a arboreta