Žluté nánosy, které se v posledních dnech v Česku objevují na karoseriích aut, monitorech počítačů a dalších hladkých površích, způsobují pyly kvetoucích jehličnanů, hlavně smrku a borovice. Nejsou ale příliš agresivní a alergikům většinou nezpůsobují takové problémy jako pylová zrna jiných rostlin a stromů. Vyplývá to z informací na webu Pylové informační služby. Celkové množství pylových alergenů v ovzduší je v celé republice v těchto dnech nicméně podle pylového semaforu velmi vysoké, hlavně kvůli teplu a suchu.
Množství pylu v ovzduší ovlivňuje počasí, hlavně teplota vzduchu, sluneční záření, vítr a srážky. „Při vysoké a mimořádné míře ohrožení pylem doporučujeme omezit pobyt venku a fyzickou aktivitu (zejména u dětí), v autě pravidelně měnit pylové filtry a nejezdit s otevřenými okny, vyplachovat nos fyziologickým roztokem. Osoby alergické na pyl trav by neměly kouřit, sekat ani sušit trávu a měly by používat brýle proti slunci,“ doporučují odborníci na pyly.
Pylový semafor, na kterém spolupracují pracovníci Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) se Zdravotním ústavem v Ústí nad Labem, přináší aktuální situaci a předpověď míry ohrožení výskytem pylu na další dva dny. Na celém území země je nyní až na výjimky ohrožení pylem na dvou nejvyšších stupních z pětibodové škály, tedy buď mimořádné nebo vysoké. V části republiky se alergikům dočasně uleví v pátek, kdy má v jižní a jihovýchodní polovině Česka místy pršet, v sobotu se ale znovu ohrožení pyly zvýší.
Odborníci z Pylové služby uvedli, že tento týden spolu s rostoucími teplotami stoupají i koncentrace pylových alergenů v ovzduší. Naplno začala pylová sezona trav, zatímco agresivní bříza pomalu odkvétá, stejně jako buk či vrba.
„Množství pylu dubu se bude stále držet na vysoké úrovni. Při slunečném počasí se může výrazně zvýšit vzdušná koncentrace pylu smrku a borovice, tyto alergeny ale většinou alergické problémy nevyvolávají. Pyl jehličnanů může vytvářet žluté povlaky na hladkých površích,“ uvádí pylová předpověď. V těchto dnech kvete také ořešák, jírovec, buk a řepka, začínají se objevovat i pylová zrna jitrocele.
Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) od dubna na jednom místě poskytuje informace se vztahem k živé přírodě. Na webu info.chmi.cz/bio se zájemci dozvědí o rozšíření pylů, o aktivitě klíšťat, která je v těchto dnech také mimořádně vysoká, o činnosti komárů či kůrovce. Dostupné zde jsou také informace o rychlosti vývoje vegetace ve vztahu k počasí i o pocitové teplotě.
Autor: Pylová informační služba
Zdroj: ČTK