Jihočeský kraj rozdělí v první výzvě dotačního programu Kotlíkové dotace pro domácnosti s nižšími příjmy 257 milionů korun. Lidé tak mohou žádat o podporu na výměnu kotlů na pevná paliva s ručním přikládáním za tepelné čerpadlo nebo za kotel na biomasu s ručním či automatickým přikládáním. Dotaci může získat ten, jehož průměrný čistý příjem jako člena domácnosti nebyl v roce 2020 vyšší než 170.900 Kč. V tiskové zprávě o tom informoval David Hocke z kanceláře hejtmana.
Na výměnu zastaralých kotlů zatím radní vyhradili 257 milionů. „V případě vyššího zájmu bude Jihočeský kraj usilovat o navýšení finančních prostředků tak, aby mohly být uspokojeny všechny podané žádosti. Novinkou je i možnost vyplacení zálohy až do výše 60 procent dotace,“ řekl náměstek Pavel Hroch (Jihočeši 2012). Dotaci lze získat i na nový plynový kondenzační kotel, ale pouze v případě těch, které už lidé mají, nebo když prokážou, že si ho objednali nejpozději 30. dubna.
Žádat mohou ti, kteří vlastní rodinný dům, byt nebo rekreační stavbu někde v kraji. Musí v místě trvale bydlet a splňovat kritérium nízkých příjmů. „To znamená, že průměrný čistý příjem na člena domácnosti v roce 2020 nebyl vyšší než 170.900 Kč,“ uvedl Hroch. Příjmy se nebudou sledovat například u žadatelů, jejichž domácnost tvoří výhradně starobní důchodci. či u žadatelů, kteří od 1. ledna 2020 pobírali dávky v hmotné nouzi nebo příspěvek na bydlení, doplnil Hroch. Podrobnosti k žádostem zveřejnil kraj na webu.
Jihočeský kraj rozdělil v posledních letech dosud z dotací na výměnu neekologických starých kotlů v domácnostech 833,2 milionu korun. Jde o sumu za všechna tři kola, kdy kraj vyhověl 7550 žádostem. Lokální topeniště jsou největším znečišťovatelem ovzduší v Česku. ČR získala v evropském Operačním programu Životní prostředí na výměnu kotlů do roku 2020 přes devět miliard korun, ministerstvo životního prostředí (MŽP) chtělo vyměnit až 100.000 kotlů.
Autor: Jihočeský kraj
Zdroj: ČTK